AEG IKX64441CB 59cm Induction Hob - Black
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£379.00
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 2 Years
- Width59 cm
- Height4.4 cm
- Depth52 cm
- FeaturesHob2Hood??, PowerBoost, Pause function, EcoTimer
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN7333394050430
The AEG IKX64441CB 59cm Induction Hob in black is a sleek and modern addition to any kitchen. With its innovative technology and stylish design, this induction hob offers a range of features to make cooking easier and more efficient.
Key Features:
- 4 induction zones for flexible cooking options
- Touch controls for easy operation
- PowerBoost function for quick heating
- Timer function for precision cooking
- Child safety lock for peace of mind
| Manufacturer | AEG |
|---|---|
| GTIN | 7333394050430 |
| Model Number | IKX64441CB |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Control Type | Touch |
| Boost Function | Yes |
| Cooking Element 3 Power | Right Front: 1.4-2.5 |
| Cooking Element 4 Power | Right Rear: 1.8-2.8 |
| Cooking Element 2 Power | Left Rear: 2.3-3.2 |
| Cooking Element 1 Power | Left Front: 2.3-3.2 |
| Cooking Element Type | Induction |
| Width | 59 cm |
| Electrical connection | Hard wired |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Features | Hob2Hood??, PowerBoost, Pause function, EcoTimer |
| Height | 4.4 cm |
| Key Feature 4 | EcoTimer |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Product Range | Electric Induction Hobs |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Type | Induction Hob |
| Product Category Group | MDA |
| Product Dimensions | 4.4cm x 59cm x 52cm |
| Key Feature 3 | Pause function |
| Key Feature 2 | PowerBoost |
| Key Feature 1 | Hob2Hood?? |
| Child Lock | Yes |
| Depth | 52 cm |
Ellesmere



