Beko B5T4923NIW 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£459.99
Available from 7th May 2026
- Warranty 1 Year
- Energy RatingA++
- Weight42 kg
- Width598.8 cm
- Height84.6 cm
- Depth60.5 cm
- Installation TypeFreestanding
- Number of Programmes15
- FeaturesIronFinish - Delivers wrinkle-free garments, Energy-efficient - Reduces your energy bills, User-friendly - Simplifies your laundry tasks, Drum light - Improves visibility when loading
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8690842763526
The Beko B5T4923NIW 9kg Heat Pump Tumble Dryer combines efficient drying performance with advanced energy saving technology. Designed for busy households, this tumble dryer gently dries clothes while helping reduce electricity consumption.
With a large 9kg drum capacity, the Beko B5T4923NIW is ideal for family laundry loads including bedding, towels and everyday clothing. Heat pump drying technology uses lower temperatures to protect fabrics while delivering reliable drying results.
A variety of drying programmes ensures the right cycle for different fabrics, providing flexible drying options for everyday laundry.
Key Features
- 9kg drum capacity ideal for family households
- Energy efficient heat pump drying technology
- Multiple drying programmes for different fabrics
- Gentle drying to protect garments
- Modern Beko design
- Easy to use controls
The Beko B5T4923NIW tumble dryer offers efficient drying performance and great value. Available from Barlows Electrical with expert advice and local delivery across Shropshire and surrounding areas.
With a large 9kg drum capacity, the Beko B5T4923NIW is ideal for family laundry loads including bedding, towels and everyday clothing. Heat pump drying technology uses lower temperatures to protect fabrics while delivering reliable drying results.
A variety of drying programmes ensures the right cycle for different fabrics, providing flexible drying options for everyday laundry.
Key Features
- 9kg drum capacity ideal for family households
- Energy efficient heat pump drying technology
- Multiple drying programmes for different fabrics
- Gentle drying to protect garments
- Modern Beko design
- Easy to use controls
The Beko B5T4923NIW tumble dryer offers efficient drying performance and great value. Available from Barlows Electrical with expert advice and local delivery across Shropshire and surrounding areas.
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| GTIN | 8690842763526 |
| Model Number | B5T4923NIW |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 125 min |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 209 min |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Dial and Button |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Width | 598.8 cm |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Weight | 42 kg |
| Warranty Information | registration required*register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Features | IronFinish - Delivers wrinkle-free garments, Energy-efficient - Reduces your energy bills, User-friendly - Simplifies your laundry tasks, Drum light - Improves visibility when loading |
| Number of Programmes | 15 |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 84.6 cm |
| Interior Light | Yes |
| End of Programme Indicator | 1 |
| Drying Capacity | 9 kg |
| Key Feature 4 | Drum light - Improves visibility when loading |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 64 dB |
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Product Category Group | MDA |
| Product Dimensions | 84.6cm x 598.8cm x 60.5cm |
| Key Feature 3 | User-friendly - Simplifies your laundry tasks |
| Programmes | Cottons, Cotton Eco Dry, Synthetics, Jeans, Xpress Super Short, Duvet / Downwear, Outdoor/Sports (Goretex), Time programmes, Hygienic Refresh, Hygienic Drying, Towel, Bedding, Mix, Steam refresh and ready to wear (shirts) |
| Key Feature 2 | Energy-efficient - Reduces your energy bills |
| Key Feature 1 | IronFinish - Delivers wrinkle-free garments |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Shipping Weight | 43 kg |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Child Lock | Yes |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Depth | 60.5 cm |
| Energy Rating | A++ |
Ellesmere





