Blomberg FSE1654IU 59.5cm Integrated Upright Freezer - White White
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£399.99
In Stock, Available for Delivery
- Warranty 3 Years
- Important InformationCustomers must register the guarantee within 90 days via https://www.blomberguk.com/support/register
- ColourWhite
- Defrost TypeManual Defrost
- Energy RatingE
- Weight89.6 kg
- Depth57.6 cm
- Installation TypeIntegrated
- FeaturesFood Protector technology, Concealed Storage compartment, Fast Freeze
- Number of Freezer Drawers3
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842607462
Blomberg FSE1654IU 59.5cm Integrated Upright Freezer - White White
The Blomberg refrigeration range of built-under appliances has been developed to offer maximum performance, convenience, and reliability and the FSE1654IU is no exception. With Food Protector technology, you can store your freezer in an outbuilding or garage as it will work in temperatures as low as -15°C. Take advantage of Fast Freeze to chill foods 10% faster or use the concealed storage compartment underneath the bottom drawer when you need extra space.
Key Features
Food Protector technology
Concealed Storage compartment
Fast Freeze
Product Dimensions (H x W x D)
81.8cm x 59.5cm x 54.5cm
The item will need the following connection(s)
Electric
The Blomberg refrigeration range of built-under appliances has been developed to offer maximum performance, convenience, and reliability and the FSE1654IU is no exception. With Food Protector technology, you can store your freezer in an outbuilding or garage as it will work in temperatures as low as -15°C. Take advantage of Fast Freeze to chill foods 10% faster or use the concealed storage compartment underneath the bottom drawer when you need extra space.
Key Features
Food Protector technology
Concealed Storage compartment
Fast Freeze
Product Dimensions (H x W x D)
81.8cm x 59.5cm x 54.5cm
The item will need the following connection(s)
Electric
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842607462 |
| Colour | White |
| Model Number | FSE1654IU |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Climate Class | SN/T |
| Storage Compartment | Yes |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Weight | 89.6 kg |
| Height (cm) | 89.6 cm |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Features | Food Protector technology, Concealed Storage compartment, Fast Freeze |
| Installation Type | Integrated |
| Interior Light Type | LED |
| Fast Freeze | Yes |
| Reversible Doors | Yes |
| Additional Information | Reversible door |
| Colour | White |
| Product Type | Refrigeration / UTC Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 81.8cm x 59.5cm x 54.5cm |
| Key Feature 3 | Fast Freeze |
| Key Feature 2 | Concealed Storage compartment |
| Key Feature 1 | Food Protector technology |
| Thermostat Available | Yes |
| Depth | 57.6 cm |
| Energy Rating | E |
| Defrost Type | Manual Defrost |
Ellesmere





