Bosch KFF96PIEP Serie | 8, French Door Bottom Freezer, Multidoor, 183 X 90.5 Cm, Easyclean Inox
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£2,499.00
Available from 13th May 2026
- Warranty 5 Years
- ColourStainless steel
- Defrost TypeNo Frost
- Energy RatingE
- Net Total Capacity573 L
- Weight156.3 kg
- Depth70.6 cm
- Installation TypeFreestanding
- BSH Home ConnectYes
- FeaturesNo Frost technology, XXL capacity, Ice & Water dispenser
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005265039
Fit more inside your fridge freezer with this Bosch American-style model. Just slightly wider than a standard model, you’ll be able to use the larger interior to fit in bigger and bulkier items for added convenience. NoFrost technology maintains a steady flow of dry air, preventing ice from forming. Plus, the plumbed-in water and ice dispenser gives you cool refreshments just when you need them. The KFF96PIEP has a combined capacity of 573L as well as French doors to suit modern kitchens.
Load + Capacity
Net Total Capacity 573 L
General
Additional Information SuperFreezing. Protects frozen food from defrosting. Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavour. The SuperFreezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby prevents the other content inside the freezer from defrosting. Appliances with an automatic freezing function return to normal operation once the required temperature is reached, in order not to waste energy. As a result, frozen food keeps its flavour, even when new food is being added.
Features No Frost technology
XXL capacity
Ice + Water dispenser
Product Type Multi Door / American Style
Dimensions + Weight
Depth 70.6 cm
Height 183 cm
Shipping Depth 70.6 cm
Shipping Height 183 cm
Shipping Weight 167 kg
Shipping Width 99.8 cm
Weight 156.3 kg
Width 90.5 cm
Design Elements
Colour Inox-easyclean
Colour Group Grey
Efficiency + Standard
Climate Class SN/T
Energy Efficiency Class E
Energy Rating E
Noise Level 39 dB
Installation Guide
Installation Type Freestanding
White Goods Features
Defrost Type No Frost
Interior Light Yes
Product Type
Product Category Group White Goods
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 year warranty
Connectivity
Smart Connect Yes
Wi-Fi Yes
Net Total Capacity 573 L
General
Additional Information SuperFreezing. Protects frozen food from defrosting. Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavour. The SuperFreezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby prevents the other content inside the freezer from defrosting. Appliances with an automatic freezing function return to normal operation once the required temperature is reached, in order not to waste energy. As a result, frozen food keeps its flavour, even when new food is being added.
Features No Frost technology
XXL capacity
Ice + Water dispenser
Product Type Multi Door / American Style
Dimensions + Weight
Depth 70.6 cm
Height 183 cm
Shipping Depth 70.6 cm
Shipping Height 183 cm
Shipping Weight 167 kg
Shipping Width 99.8 cm
Weight 156.3 kg
Width 90.5 cm
Design Elements
Colour Inox-easyclean
Colour Group Grey
Efficiency + Standard
Climate Class SN/T
Energy Efficiency Class E
Energy Rating E
Noise Level 39 dB
Installation Guide
Installation Type Freestanding
White Goods Features
Defrost Type No Frost
Interior Light Yes
Product Type
Product Category Group White Goods
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 year warranty
Connectivity
Smart Connect Yes
Wi-Fi Yes
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005265039 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | KFF96PIEP |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Climate Class | SN/T |
| Weight | 156.3 kg |
| Height (cm) | 183 cm |
| Net Total Capacity | 573 L |
| Features | No Frost technology, XXL capacity, Ice & Water dispenser |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Additional Information | SuperFreezing. Protects frozen food from defrosting. Adding new food to the freezer raises the internal temperature, which can result in defrosting and a loss of flavour. The SuperFreezing function ensures that new food is frozen quickly and thereby preve |
| Colour | Inox-easyclean |
| Product Type | Multi Door / American Style |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 183cm x 90.5cm x 70.6cm |
| Key Feature 3 | Ice & Water dispenser |
| Key Feature 2 | XXL Capacity |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Shipping Depth | 70.6 cm |
| Shipping Weight | 167 kg |
| Shipping Height | 183 cm |
| Shipping Width | 99.8 cm |
| BSH Home Connect | Yes |
| Depth | 70.6 cm |
| Energy Rating | E |
| Defrost Type | No Frost |
Ellesmere





