Bosch KFN96VPEAG French Door Fridge/Freezer S/S Stainless Steel
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£1,399.00
Available from 13th May 2026
- Warranty 5 Years
- ColourStainless Steel
- Defrost TypeNo Frost
- Energy RatingE
- Net Total Capacity605 L
- Net Freezer Capacity200 L
- Net Fridge Capacity405 L
- Weight116.4 kg
- Depth73.1 cm
- Installation TypeFreestanding
- FeaturesNo Frost technology, Super Cooling function, Big Box drawer
- Number of Freezer Drawers6
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242005273331
The KFN96VPEAG from Bosch is a high-end American-style fridge freezer with handy features. The freestanding, side-by-side design gives plenty of flexibility and storage space. Use the Super Cooling function to quickly cool recently added items, preserving already chilled food. In the freezer, the Big Box drawer is ideal for stacking storage containers or for large frozen food items. Plus, featuring No Frost technology, you’ll never have to manually defrost your appliance.
Load + Capacity
Freezing Capacity Per 24hrs (kg) 13 kg
Net Freezer Capacity 200 L
Net Refrigerator Capacity 405 L
Net Total Capacity 605 L
Design Elements
Colour Inox-easyclean
Colour Group Grey
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Efficiency + Standard
Climate Class SN/T
Energy Efficiency Class E
Noise Level 38 dB
White Goods Features
Adjustable Shelves Yes
Defrost Type No Frost
Door Alarm Yes
Fast Freeze Yes
Interior Light Type LED
No. Refrigerator Shelves 3
Number of Freezer Drawers 6
Number of Freezer Shelves 0
Number of Refrigerator Crispers 2
Number of Refrigerator Door Bins 5
Thermostat Available Yes
Product Type
Product Category Group White Goods
Dimensions + Weight
Depth 73.1 cm
Height 183 cm
Shipping Depth 73.1 cm
Shipping Height 183 cm
Shipping Weight 128 kg
Shipping Width 99.8 cm
Weight 116.4 kg
Width 90.5 cm
General
Additional Information We have a name for the intelligent interaction of temperature sensors, electronics and compressor: Intelligent inverter interaction technology. Temperature sensors continually monitor the temperature inside and outside the fridge. Changes are immediately relayed to the electronic system to ensure that the compressor adjusts its performance according to the current situation.
Features No Frost technology
Super Cooling function
Big Box drawer
Product Type Multi Door / American Style
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 year warranty
Freezing Capacity Per 24hrs (kg) 13 kg
Net Freezer Capacity 200 L
Net Refrigerator Capacity 405 L
Net Total Capacity 605 L
Design Elements
Colour Inox-easyclean
Colour Group Grey
Installation Guide
Installation Type Freestanding
Efficiency + Standard
Climate Class SN/T
Energy Efficiency Class E
Noise Level 38 dB
White Goods Features
Adjustable Shelves Yes
Defrost Type No Frost
Door Alarm Yes
Fast Freeze Yes
Interior Light Type LED
No. Refrigerator Shelves 3
Number of Freezer Drawers 6
Number of Freezer Shelves 0
Number of Refrigerator Crispers 2
Number of Refrigerator Door Bins 5
Thermostat Available Yes
Product Type
Product Category Group White Goods
Dimensions + Weight
Depth 73.1 cm
Height 183 cm
Shipping Depth 73.1 cm
Shipping Height 183 cm
Shipping Weight 128 kg
Shipping Width 99.8 cm
Weight 116.4 kg
Width 90.5 cm
General
Additional Information We have a name for the intelligent interaction of temperature sensors, electronics and compressor: Intelligent inverter interaction technology. Temperature sensors continually monitor the temperature inside and outside the fridge. Changes are immediately relayed to the electronic system to ensure that the compressor adjusts its performance according to the current situation.
Features No Frost technology
Super Cooling function
Big Box drawer
Product Type Multi Door / American Style
Additional Information
Warranty/Guarantee 5 year warranty
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005273331 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | KFN96VPEAG |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Door Alarm | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Weight | 116.4 kg |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 13 kg |
| Height (cm) | 183 cm |
| Number of Freezer Drawers | 6 |
| Net Fridge Capacity | 405 L |
| Net Freezer Capacity | 200 L |
| Net Total Capacity | 605 L |
| Features | No Frost technology, Super Cooling function, Big Box drawer |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Fast Freeze | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Additional Information | We have a name for the intelligent interaction of temperature sensors, electronics and compressor: Intelligent inverter interaction technology. Temperature sensors continually monitor the temperature inside and outside the fridge. Changes are immediately |
| Colour | Inox-easyclean |
| Product Type | Multi Door / American Style |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 183cm x 90.5cm x 73.1cm |
| Key Feature 3 | Big Box drawer |
| Key Feature 2 | Super Cooling function |
| Key Feature 1 | No Frost technology |
| Shipping Depth | 73.1 cm |
| Shipping Weight | 128 kg |
| Shipping Height | 183 cm |
| Shipping Width | 99.8 cm |
| Thermostat Available | Yes |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 0 |
| Depth | 73.1 cm |
| Energy Rating | E |
| Defrost Type | No Frost |
Ellesmere





