Bosch KGV336WEAG 176x60 LowFrost fridge freezer, VitaFresh, metal bottle rack, LED light, Integrated
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£549.00
Available from 13th May 2026
- Warranty 2 Years
- ColourWhite
- Defrost TypeLow Frost
- Energy RatingE
- Net Total Capacity289 L
- Refrigeration Split60/40
- Net Freezer Capacity94 L
- Net Fridge Capacity195 L
- Weight65.8 kg
- Width60 cm
- Height176 cm
- Depth65 cm
- Installation TypeFreestanding
- FeaturesVitaFresh, Big Box drawer, LED lighting
- Number of Freezer Drawers3
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005197330
The Bosch KGV336WEAG 60/40 Low Frost Fridge Freezer combines reliable refrigeration with practical storage for everyday kitchens. Finished in a clean white design, this freestanding appliance provides efficient cooling and flexible food organisation.
Low Frost technology helps reduce ice build-up in the freezer, meaning defrosting is required less frequently while maintaining efficient cooling performance.
The 60/40 storage layout provides generous space for fresh groceries in the fridge section while still offering convenient freezer drawers for frozen food.
Key Features
- 60/40 fridge freezer layout
- Low Frost freezer technology
- Spacious fridge compartment
- Multiple freezer drawers
- Adjustable shelves for flexible storage
- Reliable Bosch refrigeration technology
The Bosch KGV336WEAG fridge freezer provides dependable cooling for modern households. Available from Barlows Electrical with expert advice and local delivery across Shropshire.
Low Frost technology helps reduce ice build-up in the freezer, meaning defrosting is required less frequently while maintaining efficient cooling performance.
The 60/40 storage layout provides generous space for fresh groceries in the fridge section while still offering convenient freezer drawers for frozen food.
Key Features
- 60/40 fridge freezer layout
- Low Frost freezer technology
- Spacious fridge compartment
- Multiple freezer drawers
- Adjustable shelves for flexible storage
- Reliable Bosch refrigeration technology
The Bosch KGV336WEAG fridge freezer provides dependable cooling for modern households. Available from Barlows Electrical with expert advice and local delivery across Shropshire.
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005197330 |
| Colour | White |
| Model Number | KGV336WEAG |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Door Handles | Integrated |
| Climate Class | Extended Temperate, Subtropical, Temperate, Tropical |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 17 hr |
| Star Rating | 4 |
| Width | 60 cm |
| Weight | 65.8 kg |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Fridge Capacity | 195 L |
| Net Freezer Capacity | 94 L |
| Net Total Capacity | 289 L |
| Features | VitaFresh, Big Box drawer, LED lighting |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 176 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Fast Freeze | Yes |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Refrigeration Split | 60/40 |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 176cm x 60cm x 65cm |
| Key Feature 3 | LED lighting |
| Key Feature 2 | Big Box drawer |
| Key Feature 1 | VitaFresh |
| Number of Refrigerator Door Bins | 2 |
| Depth | 65 cm |
| Energy Rating | E |
| Defrost Type | Low Frost |
Ellesmere





