Bosch TAT5P441GB 4 Slice Toaster - White
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£69.99
In Stock, Available for Delivery
- Warranty 2 Years
- Important InformationAutomatic (consumer keeps receipt)
- ColourWhite
- Weight2.5 kg
- Depth28.5 cm
- Features6 Browning Levels, Automatic Shut Off, Removeable Crumb Tray
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005233267
Toast your favourite snacks to perfection with this Bosch four slice toaster. Offering easy-use features, multiple functions, and a range of browning settings, the TAT5P441GB will take your morning routine to the next level.
This model comes in a classic white, but if you’re looking for a different colour, then why not check out the TAT5P445GB in anthracite?
Toaster Functions -
Whether you like your bread lightly toasted or with a darker finish, the Bosch TAT5P441GB can cater to a variety of preferences. You’ll find six different toasting levels, and four independent slots, to help you prepare multiple breakfasts at the same time – from wholemeal or sourdough loaf slices, to fruity teacakes and fluffy pancakes.
This toaster also comes with pre-set functions to grill your items in the right way:
Cancel
Defrost
Reheat
Toast
The Defrost setting gently thaws your food, warms it through, and gives it that final satisfying crunch. Or, if you need to eat in a hurry, just press the Cancel button for the appliance to stop toasting instantly.
User-Friendly Features -
Bosch has designed this four slice toaster with ease of use in mind. For households where safety comes first, the Automatic Shut off will keep minds at rest – this feature stops the toaster without prompt if a doughy muffin or spongy crumpet gets stuck in one of the slots. As a result, you won’t need to worry about snacks burning, and you can go about your chores stress-free.
Family life can be hectic, and the post-breakfast clean-up needs to be quick and simple. Thanks to the removable tray on the TAT5P441GB, crumbs are collected aside from your worktops, and can be disposed of in the bin with ease.
Make breakfast your way with this Bosch four slice toaster – it’s the ideal combination of style, functionality, and safety. Add the TAT5P441GB to your basket now.
This model comes in a classic white, but if you’re looking for a different colour, then why not check out the TAT5P445GB in anthracite?
Toaster Functions -
Whether you like your bread lightly toasted or with a darker finish, the Bosch TAT5P441GB can cater to a variety of preferences. You’ll find six different toasting levels, and four independent slots, to help you prepare multiple breakfasts at the same time – from wholemeal or sourdough loaf slices, to fruity teacakes and fluffy pancakes.
This toaster also comes with pre-set functions to grill your items in the right way:
Cancel
Defrost
Reheat
Toast
The Defrost setting gently thaws your food, warms it through, and gives it that final satisfying crunch. Or, if you need to eat in a hurry, just press the Cancel button for the appliance to stop toasting instantly.
User-Friendly Features -
Bosch has designed this four slice toaster with ease of use in mind. For households where safety comes first, the Automatic Shut off will keep minds at rest – this feature stops the toaster without prompt if a doughy muffin or spongy crumpet gets stuck in one of the slots. As a result, you won’t need to worry about snacks burning, and you can go about your chores stress-free.
Family life can be hectic, and the post-breakfast clean-up needs to be quick and simple. Thanks to the removable tray on the TAT5P441GB, crumbs are collected aside from your worktops, and can be disposed of in the bin with ease.
Make breakfast your way with this Bosch four slice toaster – it’s the ideal combination of style, functionality, and safety. Add the TAT5P441GB to your basket now.
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005233267 |
| Colour | White |
| Model Number | TAT5P441GB |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Defrost Function | Yes |
| Slice capacity | 4 |
| Crumb Tray | Yes |
| Weight | 2.5 kg |
| Height (cm) | 20 cm |
| Features | 6 Browning Levels, Automatic Shut Off, Removeable Crumb Tray |
| Wi-Fi | No |
| Smart Connect | No |
| Bluetooth | No |
| Colour | White |
| Product Type | Toaster |
| Product Category Group | SDA |
| Product Dimensions | 20cm x 30cm x 28.5cm |
| Key Feature 3 | Removeable Crumb Tray |
| Key Feature 2 | Automatic Shut Off |
| Key Feature 1 | 6 browning levels |
| Shipping Depth | 36 cm |
| Shipping Height | 24.2 cm |
| Shipping Width | 36 cm |
| Width (cm) | 30 cm |
| Number of Power Levels | 6 |
| Depth | 28.5 cm |
Ellesmere




