Bosch TWK4M223GB 1.7 Litres Jug Kettle - Black
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£39.99
In Stock, Available for Delivery
- Warranty 2 Years
- Important InformationAutomatic (consumer keeps receipt)
- ColourBlack
- Capacity1.7 L
- Weight0.89 kg
- Width22.8 cm
- Height26.1 cm
- Depth15.9 cm
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005397938
Enjoy your hot drinks any time of day with the Bosch TWK4M223GB MyMoment kettle. BPA-free, with a matt surface finish, stainless steel element, and red lighting inside, this kettle will really make a statement in your kitchen. Filling it is easy thanks to the ergonomic handle, simply open the lid at the touch of a button for one-hand handling. Thanks to the triple safety feature, you’ll never have to worry about accidents. The kettle will automatically switch off when boiled, when it boils dry, or when it’s lifted off the base. Plus, the filter in the spout prevents limescale in your drink – it can be removed too for easy cleaning.
Key Features
Stylish design
Triple safety feature
Limescale filter
Product Dimensions (H x W x D)
26.1cm x 22.8cm x 15.9cm
The item will need the following connection(s)
Electric
General
| Features | Stylish design Triple safety feature Limescale filter |
| Product Type | Kettle |
Dimensions & Weight
| Depth | 15.9 cm |
| Height | 26.1 cm |
| Shipping Depth | 25.2 cm |
| Shipping Height | 25.8 cm |
| Shipping Weight | 1.33 kg |
| Shipping Width | 22.2 cm |
| Weight | 0.89 kg |
| Width | 22.8 cm |
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Years Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
Load & Capacity
| Capacity | 1.7 L |
Safety Features
| Anti-Slip Feet | Yes |
Connectivity
| Cord Length | 0.8 m |
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005397938 |
| Colour | Black |
| Model Number | TWK4M223GB |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Width | 22.8 cm |
| Weight | 0.89 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Capacity | 1.7 L |
| Height | 26.1 cm |
| Cable Length | 0.8 m |
| Product Dimensions | 26.1cm x 22.8cm x 15.9cm |
| Key Feature 3 | Triple safety feature |
| Key Feature 2 | Limescale filter |
| Key Feature 1 | Stylish design |
| Depth | 15.9 cm |
Ellesmere




