Dyson V12-2023 Cordless Stick Vacuum - 60 Minutes Run Time - Nickel
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£549.99
Available from 8th May 2026
- Warranty 2 Years
- Important InformationRegistration, https://www.dyson.co.uk/register
- ColourNickel
- Weight2.2 kg
- Depth25.2 cm
- FeaturesRoot Cyclone technology, Range of handy tools, 60 minutes fade-free power
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5025155088173
Dyson V12-2023 Cordless Stick Vacuum - 60 Minutes Run Time - Nickel
The versatility of Dyson cordless technology makes cleaning your home easier, and the V12 is no exception. A powerful Hyperdymium™ Motor and Root Cyclone technology work together to suck up microscopic dust and large debris with no loss of suction. This model comes with a range of tools to get the job done. From getting into tight spaces to picking up long and short hair, there’s a handy tool for every task. Enjoy up to 60 minutes of fade-free power as well as a short four-hour charge time, so the V1220023 is always ready when you need it.
The versatility of Dyson cordless technology makes cleaning your home easier, and the V12 is no exception. A powerful Hyperdymium™ Motor and Root Cyclone technology work together to suck up microscopic dust and large debris with no loss of suction. This model comes with a range of tools to get the job done. From getting into tight spaces to picking up long and short hair, there’s a handy tool for every task. Enjoy up to 60 minutes of fade-free power as well as a short four-hour charge time, so the V1220023 is always ready when you need it.
| Manufacturer | Dyson |
|---|---|
| GTIN | 5025155088173 |
| Colour | Nickel |
| Model Number | V12-2023 |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Weight | 2.2 kg |
| Height (cm) | 126.4 cm |
| Dyson | V12 |
| Features | Root Cyclone technology, Range of handy tools, 60 minutes fade-free power |
| Colour | Nickel |
| Product Type | Cordless Stick Vacuum |
| Product Category Group | SDA |
| Product Dimensions | 126.4cm x 25cm x 25.2cm |
| Key Feature 3 | 60 minutes fade-free power |
| Key Feature 2 | Range of handy tools |
| Key Feature 1 | Root Cyclone technology |
| Shipping Depth | 80.6 cm |
| Shipping Weight | 5.39 kg |
| Shipping Height | 15.4 cm |
| Shipping Width | 27.1 cm |
| Number of Power Levels | 3 |
| Depth | 25.2 cm |
Ellesmere




