Dyson V16 Cordless Vacuum with Advanced Suction Power
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£749.99
Available from 7th May 2026
- Warranty 2 Years
- Weight3.4 kg
- Width25 cm
- Height25.9 cm
- Depth129.8 cm
- Features315 Air Watts of powerful suction, Deep cleans all floors, Compresses dust, Hygienic wipe-clean bin
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5025155116630
Dyson V16PISTONANML V16 Cordless Vacuum with Advanced Suction Power
| Manufacturer | Dyson |
|---|---|
| GTIN | 5025155116630 |
| Model Number | V16PISTONANML |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Accessories | 250mm All Floor CH (768000-02), Combi Tool Smart (725773-01), Crevice Tool Smart (725715-01), Hair Screw Tool (828859-01), Wall Dock |
| Width | 25 cm |
| Filter Type | HEPA Filtration traps 99.99% of particles down to 0.1 microns. |
| Floor Type | All floor types |
| Weight | 3.4 kg |
| Dust Capacity | 1.3 L |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Features | 315 Air Watts of powerful suction, Deep cleans all floors, Compresses dust, Hygienic wipe-clean bin |
| Height | 25.9 cm |
| Maximum Battery Run Time | 70 min |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5hrs |
| Key Feature 4 | Hygienic wipe-clean bin |
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Colour | Black/ Copper |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Type | Vacuum |
| Product Category Group | SDA |
| Product Dimensions | 25.9cm x 25cm x 129.8cm |
| Key Feature 3 | Compresses dust |
| Key Feature 2 | Deep cleans all floors |
| Key Feature 1 | 315 Air Watts of powerful suction |
| Shipping Depth | 73.5 cm |
| Shipping Weight | 6.7 kg |
| Shipping Height | 17.2 cm |
| Shipping Width | 29.7 cm |
| Depth | 129.8 cm |
Ellesmere




