Haier HFR3718ENMD 70Cm 60/40 Total No Frost Fridge Freezer - Dark Inox Dark Inox
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£799.99
Available from 7th May 2026
- Warranty 2 Years
- ColourDark Inox
- Defrost TypeTotal No Frost
- Energy RatingE
- Net Total Capacity402 L
- Refrigeration Split60/40
- Net Freezer Capacity140 L
- Net Fridge Capacity262 L
- Weight89 kg
- Width70 cm
- Height177.5 cm
- Depth68.8 cm
- Installation TypeFreestanding
- FeaturesTotal No Frost, Direct Access drawers, MyZone
- Number of Freezer Drawers2
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN6901018052651
Haier HFR3718ENMD 70Cm 60/40 Total No Frost Fridge Freezer - Dark Inox.
| Manufacturer | Haier |
|---|---|
| GTIN | 6901018052651 |
| Colour | Dark Inox |
| Model Number | HFR3718ENMD |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Climate Class | SN/ST |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 16 hr |
| Star Rating | 4 |
| Width | 70 cm |
| Weight | 89 kg |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Fridge Capacity | 262 L |
| Net Freezer Capacity | 140 L |
| Net Total Capacity | 402 L |
| Features | Total No Frost, Direct Access drawers, MyZone |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 177.5 cm |
| Interior Light Type | LED |
| Fast Freeze | Yes |
| Noise Level | 37 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Refrigeration Split | 60/40 |
| Colour | Dark Inox |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 177.5cm x 70cm x 68.8cm |
| Key Feature 3 | MyZone |
| Key Feature 2 | Direct Access drawers |
| Key Feature 1 | Total No Frost |
| Shipping Depth | 74.9 cm |
| Shipping Weight | 98 kg |
| Shipping Height | 186.4 cm |
| Shipping Width | 77.7 cm |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Manufacturer Promotions | Haier Free Air Fryer |
| Depth | 68.8 cm |
| product datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/HAIHFR3718ENMD_productdata |
| Energy Rating Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/HAIHFR3718ENMD_energyrating |
| Energy Rating | E |
| Defrost Type | Total No Frost |
Ellesmere





