Haier HSR5918DNMP 90.5Cm Total No Frost Fridge Freezer Inox
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£699.00
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 5 Years
- Important InformationTo register your appliance please call Haier customer service team on 0333 003 8122 (UK) or 01852 9200 (Ireland). Or you can register your appliance online. UK: https://haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details Ireland: https://he-acco
- Colour Inox
- Defrost TypeFrost Free
- Energy RatingD
- Net Total Capacity528 L
- Net Freezer Capacity191 L
- Net Fridge Capacity337 L
- Weight105 kg
- Depth65.9 cm
- Installation TypeFreestanding
- FeaturesTotal No Frost technology, Super Freeze function, 528L capacity
- Number of Freezer Drawers2
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN6901018088070
Take this Haier American Style fridge freezer home and elevate your kitchen space. It has a large 528L capacity which is plenty of space for the weekly shop and more. Use the Super Freeze function to quickly chill frozen food – this is ideal if you have just got back from the supermarket. Total No Frost technology prevents ice formation inside, so you won’t have to manually defrost your appliance. Plus, thanks to the 90° auto stop door hinge, you won’t have to worry about the HSR5918DNMP damaging your other furniture.
Key Features
Total No Frost technology
Super Freeze function
528L capacity
Product Dimensions (H x W x D)
177.5cm x 90.5cm x 65.9cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Key Features
Total No Frost technology
Super Freeze function
528L capacity
Product Dimensions (H x W x D)
177.5cm x 90.5cm x 65.9cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Efficiency & Standard
| Climate Class | SN/ST |
| Energy Efficiency Class | D |
| Noise Level | 40 dB |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 5 hr |
Load & Capacity
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 191 kg |
| Net Freezer Capacity | 191 L |
| Net Refrigerator Capacity | 337 L |
| Net Total Capacity | 528 L |
Design Elements
| Colour | Pt. Inox |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Storage Compartment | Yes |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
Product Type
| Product Category Group | White Goods |
White Goods Features
| Adjustable Shelves | Yes |
| Defrost Type | No Frost |
| Door Alarm | Yes |
| Fast Freeze | Yes |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Split | 70/30 |
Dimensions & Weight
| Depth | 65.9 cm |
| Height | 177.5 cm |
| Shipping Depth | 71.6 cm |
| Shipping Height | 188.8 cm |
| Shipping Weight | 115 kg |
| Shipping Width | 98 cm |
| Weight | 105 kg |
| Width | 90.5 cm |
General
| Additional Information | Holiday function |
| Features | Total No Frost technology Super Freeze function528L capacity |
| Product Type | Fridge Freezer |
Display
| Display Screen Type | LED |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 5 year warranty |
| Warranty Redemption Information | To register your appliance please call Haier customer service team on 0333 003 8122 (UK) or 01852 9200 (Ireland). Or you can register your appliance online. UK: https://haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details Ireland: https://he-accounts.force.com/Haier/RegistrationAsset?locale=en_IE&Brand=Haier&country=IE |
| Manufacturer | Haier |
|---|---|
| GTIN | 6901018088070 |
| Colour | Inox |
| Model Number | HSR5918DNMP |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Door Alarm | Yes |
| Display Type | LED |
| Climate Class | SN/ST |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 5 hr |
| Storage Compartment | Yes |
| Star Rating | 4 |
| Weight | 105 kg |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 191 kg |
| Height (cm) | 177.5 cm |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Fridge Capacity | 337 L |
| Net Freezer Capacity | 191 L |
| Net Total Capacity | 528 L |
| Features | Total No Frost technology, Super Freeze function, 528L capacity |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Fast Freeze | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Additional Information | Holiday function |
| Colour | Pt. Inox |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 177.5cm x 90.5cm x 65.9cm |
| Key Feature 3 | 528L capacity |
| Key Feature 2 | Super Freeze function |
| Key Feature 1 | Total No Frost technology |
| Shipping Depth | 71.6 cm |
| Shipping Weight | 115 kg |
| Shipping Height | 188.8 cm |
| Shipping Width | 98 cm |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Manufacturer Promotions | Haier Free Air Fryer |
| Depth | 65.9 cm |
| product datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/HAIHSR5918DNMP_productdata |
| Energy Rating Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/HAIHSR5918DNMP_energyrating |
| Energy Rating | D |
| Defrost Type | Frost Free |
Ellesmere





