Hisense BI622AXPGUK Built In Electric Oven 59.5cm Black Steel
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£279.00
In Stock, Available for Delivery
- Warranty 2 Years
- Energy RatingA
- Oven AccessoriesDeep Tray, Wire Rack
- Weight26.4 kg
- Width59.5 cm
- Height59.5 cm
- Depth56.4 cm
- Installation TypePlug
- Number of Programmes11
- FeaturesPlug & Play - Hassle-free simple installation, Pizza Mode - Enjoy authentic pizzeria results, Fast Preheat - Save time with quicker heating, Steam Clean - Hot steam softens grime & grease,
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN3838783048417
The Hisense BI622AXPGUK Built In Electric Oven is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a width of 59.5cm, this oven is perfect for fitting into standard kitchen cabinets. The black steel finish gives it a modern and sophisticated look that will complement any kitchen decor.
Key features:
- 59.5cm width for easy installation in standard kitchen cabinets
- Black steel finish for a modern and stylish look
- Electric oven for efficient and even cooking
- Built-in design for a seamless look in your kitchen
- Multiple cooking functions for versatile meal preparation
- Easy-to-use controls for hassle-free cooking experience
Key features:
- 59.5cm width for easy installation in standard kitchen cabinets
- Black steel finish for a modern and stylish look
- Electric oven for efficient and even cooking
- Built-in design for a seamless look in your kitchen
- Multiple cooking functions for versatile meal preparation
- Easy-to-use controls for hassle-free cooking experience
| Manufacturer | Hisense |
|---|---|
| GTIN | 3838783048417 |
| Model Number | BI622AXPGUK |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Rotary Touch |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Storage Compartment | Yes |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Width | 59.5 cm |
| Weight | 26.4 kg |
| Warranty Information | registrations must be made online at hisense.warrantyonline.co.uk within 90 days of purchase. |
| Oven Accessories | Deep Tray, Wire Rack |
| Features | Plug & Play - Hassle-free simple installation, Pizza Mode - Enjoy authentic pizzeria results, Fast Preheat - Save time with quicker heating, Steam Clean - Hot steam softens grime & grease, |
| Number of Programmes | 11 |
| Installation Type | Plug |
| Height | 59.5 cm |
| Input Voltage | 240 v |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Key Feature 4 | Steam Clean - Hot steam softens grime & grease |
| Removable Door | Yes |
| Product Range | Single Ovens |
| Colour | Black & Stainless Steel |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Type | Built in Electric Single Oven |
| Product Category Group | MDA |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 56.4cm |
| Key Feature 3 | Fast Preheat - Save time with quicker heating |
| Key Feature 2 | Pizza Mode - Enjoy authentic pizzeria results |
| Key Feature 1 | Plug & Play - Hassle-free simple installation |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 28.4 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Width | 62 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Net Main Oven Capacity | 77 L |
| Number of Shelves | 3 |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Depth | 56.4 cm |
| Energy Rating | A |
Ellesmere





