Hoover HLE V10DG -80 10kg Vented Tumble Dryer - White
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£299.00
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 1 Year
- ColourWhite
- Energy RatingC
- Load Size (Kg)10kg
- Weight30.5 kg
- Depth60 cm
- Installation TypeFreestanding
- FeaturesLarge 10kg capacity, Complete set of drying cycles, Classic design
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8059019032375
The Hoover HLE V10DG -80 10kg Vented Tumble Dryer in White offers efficient and powerful drying performance for your laundry needs. With a generous 10kg capacity, this tumble dryer is designed to handle large loads, saving you time and energy. Its vented design ensures effective moisture removal, leaving your clothes fresh and perfectly dry. Discover advanced features and intuitive controls that make laundry day a breeze. Upgrade your laundry routine with the Hoover HLE V10DG -80 10kg Vented Tumble Dryer in White.
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| GTIN | 8059019032375 |
| Colour | White |
| Model Number | HLE V10DG-80 |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 93 min |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 171 min |
| Display Type | Digital |
| Control Type | Dial and Touch |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Start Delay Option | Yes |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | No |
| Weight | 30.5 kg |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | Large 10kg capacity, Complete set of drying cycles, Classic design |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light | No |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 67 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Colour | White |
| Product Type | Vented Tumble Dryer |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Key Feature 3 | Classic design |
| Programmes | Small, XXL, Eco Cotton, Whites, Mix & Dry, Darks & Coloured, Shirts, Synthetics, Jeans, Sport Plus, Wool, Anti-Allergy, Pre-Iron, Anti-Odours, |
| Key Feature 2 | Complete set of drying cycles |
| Key Feature 1 | Large 10kg capacity |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Shipping Weight | 32 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Child Lock | Yes |
| Ventilation | Vented |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Depth | 60 cm |
| Energy Rating | C |
| Load Size (Kg) | 10kg |
Ellesmere





