Hotpoint NSWE7469WSUK 7Kg 1400 Spin Washing Machine - White
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£309.99
Available from 7th May 2026
- Warranty 1 Year
- Important InformationConsumers can register by calling 0800 5978558
- ColourWhite
- Energy RatingA
- Load Size (Kg)7kg
- Spin Speed (RPM)1400 Spin
- Quick WashYes
- Weight67.2 kg
- Width59.5 cm
- Height85 cm
- Depth54 cm
- Installation TypeFreestanding
- Number of Programmes16
- FeaturesAnti-Stain technology, Steam Hygiene, Rapid option
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN5054645678693
The Hotpoint NSWE7469WSUK washing machine offers reliable everyday performance with efficient cleaning results. With a 7kg drum capacity and a powerful 1400rpm spin speed, it’s ideal for smaller households or anyone looking for a dependable washing machine for daily laundry.
Designed for convenience, this Hotpoint washing machine features a range of practical wash programmes to suit different fabrics and clothing types. The powerful spin speed helps remove more moisture from clothes, reducing drying times and helping you get laundry done faster.
Key Features:
- 7kg drum capacity ideal for smaller households
- 1400rpm spin speed to help reduce drying times
- Multiple wash programmes for different fabrics
- Energy efficient washing performance
- Simple and easy to use control panel
- Reliable Hotpoint build quality
The Hotpoint NSWE7469WSUK washing machine delivers dependable performance and practical features, making it a great choice for everyday laundry. Available from Barlows Electrical with expert local advice, delivery and trusted aftersales support.
Designed for convenience, this Hotpoint washing machine features a range of practical wash programmes to suit different fabrics and clothing types. The powerful spin speed helps remove more moisture from clothes, reducing drying times and helping you get laundry done faster.
Key Features:
- 7kg drum capacity ideal for smaller households
- 1400rpm spin speed to help reduce drying times
- Multiple wash programmes for different fabrics
- Energy efficient washing performance
- Simple and easy to use control panel
- Reliable Hotpoint build quality
The Hotpoint NSWE7469WSUK washing machine delivers dependable performance and practical features, making it a great choice for everyday laundry. Available from Barlows Electrical with expert local advice, delivery and trusted aftersales support.
Programmes & Functions
| Control Type | Electronic |
| No. of Programmes | 16 |
| Programmes | Mixed, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Anti Allergy, Spin & Drain, Rinse & Spin, Baby, 20'C, Duvet, White, 30 min, Full Load 45 min, Anti Stain 40'C |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
Design Elements
| Built-in Water Heater | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
| Stackable | Yes |
| Water Supply | Cold |
Product Type
| Product Category Group | White Goods |
Dimensions & Weight
| Depth | 54 cm |
| Depth with Door Open | 97.8 cm |
| Height | 85 cm |
| Shipping Depth | 60.5 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 68.7 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Weight | 67.2 kg |
| Width | 59.5 cm |
General
| Additional Information | Say goodbye to stains and pre-treatment through Anti-stain technology Wash a full laundry load in just 45 minutes Remove up to 99.9%* of viruses and bacteria with Steam Hygiene The Rapid option allows you to reduce the wash duration by up to 50%* The Anti-allergy cycle is a high temperature wash that removes up to 99.9%* of bacteria from your laundry |
| Features | Anti-Stain technology Steam Hygiene Rapid option |
| Product Type | Washing Machine |
Load & Capacity
| Load Capacity | 7 kg |
Efficiency & Standard
| Energy Efficiency Class | A |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Spin Speed | 1400 |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
White Goods Features
| Height Adjustment | Yes |
| Quick Wash Option | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Out of Balance Protection | Yes |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 1 Year Labour + 10 Years Parts Warranty |
| Warranty Redemption Information | Register Guarantee by calling 0800 5978558 |
| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 5054645678693 |
| Colour | White |
| Model Number | NSWE7469WSUK |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Depth with Door Open | 97.8 cm |
| Control Type | Electronic |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Steam Function | Yes |
| Stackable | Yes |
| Width | 59.5 cm |
| Quick Wash | Yes |
| Weight | 67.2 kg |
| Features | Anti-Stain technology, Steam Hygiene, Rapid option |
| Number of Programmes | 16 |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 85 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Washing | 76 dB |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| Additional Information | Say goodbye to stains and pre-treatment through Anti-stain technology, Wash a full laundry load in just 45 minutes, Remove up to 99.9%* of viruses and bacteria with Steam Hygiene, The Rapid option allows you to reduce the wash duration by up to 50%*, The |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 54cm |
| Key Feature 3 | Rapid option |
| Programmes | Mixed, Eco 40-60, Cotton, Synthetics, Delicates, Wool, Anti Allergy, Spin & Drain, Rinse & Spin, Baby, 20'C, Duvet, White, 30 min, Full Load 45 min, Anti Stain 40'C |
| Key Feature 2 | Steam Hygiene |
| Key Feature 1 | Anti-Stain technology |
| Shipping Depth | 60.5 cm |
| Shipping Weight | 68.7 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Child Lock | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
| Water Supply | cold |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Depth | 54 cm |
| product datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/HOTNSWE7469WSUK_productdata |
| Energy Rating Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/HOTNSWE7469WSUK_energyrating |
| Energy Rating | A |
| Spin Speed (RPM) | 1400 Spin |
| Load Size (Kg) | 7kg |
Ellesmere





