Lg F4X1009NWK 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£499.00
Available from 6th June 2026
- Warranty 2 Years
- Colour: White
- Energy Rating: A
- Load Size (Kg): 9kg
- Spin Speed (RPM): 1400 Spin
- Quick Wash: Yes
- Weight: 58 kg
- Width: 60 cm
- Height: 85 cm
- Depth: 59 cm
- Installation Type: Freestanding
- Number of Programmes: 10
- Features: Steam Technology, 6 Motion Direct Drive, LG ThinQ app Compatible
- Manufacturer Guarantee: 2 years
- EAN: 8806096104309
Experience the LG X10 Series Direct Drive 9kg 1400 Spin Washing Machine. Its inverter direct drive motor delivers 6 unique washing motions, ensuring your fabrics receive the care and deep cleaning they need. When time is short, the quick 30-minute cycle cleans a 2kg load in a flash. Plus, the LG ThinQ app lets you control the machine remotely and download additional cycles. The F4X1009NWK helps to keep your washer clean and your laundry hygienic.
Key Features
Steam Technology
6 Motion Direct Drive
LG ThinQ app Compatible
Product Dimensions (H x W x D)
85cm x 60cm x 59cm
The item will need the following connection(s)
Water
Electric
Design Elements
| Built-in Water Heater | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
Installation Guide
| Installation Type | Freestanding |
| Water Supply | Cold |
Dimensions & Weight
| Depth | 59 cm |
| Depth with Door Open | 103 cm |
| Door Opening Angle | 120˚ |
| Height | 85 cm |
| Shipping Depth | 66.6 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 61.8 kg |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Weight | 58 kg |
| Width | 60 cm |
Product Type
| Product Category Group | White Goods |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| Smart Connect | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
Programmes & Functions
| Add Laundry Feature | Yes |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| No. of Programmes | 10 |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Delay Timer | Yes - 23 Hours |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | To activate the promotional warranty, you must register your appliance at https://www.lg.com/uk/5-year-warranty/ within 90 days from the date of purchase. |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
White Goods Features
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Height Adjustment | Yes |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Performance Class | B |
General
| Additional Information | Wash thoroughly with LG Steam™ technology, deep cleansing steam reduces daily contaminantsThis LG washing machine's 6Motion Direct Drive uses 6 types of drum movement to give your clothes a thorough cleanWhen times against you, the Quick 30 cycle will have a 2 kg load clean in half an hourUse the LG ThinQ app to control the machine remotely and download handy additional cycles |
| Features | Steam Technology6 Motion Direct DriveLG ThinQ app Compatible |
| Product Type | Washing Machine |
Load & Capacity
| Load Capacity | 9 kg |
Efficiency & Standard
| Annual Energy Rating(kWh) | 50 kWh |
| Energy Efficiency Class | A |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| Noise Level - Washing | 55 dB |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
Display
| Display Screen Type | LED |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Manufacturer | Lg |
|---|---|
| GTIN | 8806096104309 |
| Colour | White |
| Model Number | F4X1009NWK |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Depth with Door Open | 103 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Door Opening Angle | 120° |
| Delay Timer | Yes - 23 Hours |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 50 kWh |
| Steam Function | Yes |
| Spin Performance Class | B |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Start Delay Option | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Width | 60 cm |
| Quick Wash | Yes |
| Weight | 58 kg |
| Features | Steam Technology, 6 Motion Direct Drive, LG ThinQ app Compatible |
| Number of Programmes | 10 |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 85 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Quick Wash Time | 30 min |
| Noise Level - Washing | 55 dB |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Additional Information | Wash thoroughly with LG Steam™ technology, deep cleansing steam reduces daily contaminants, This LG washing machine's 6Motion Direct Drive uses 6 types of drum movement to give your clothes a thorough clean, When times against you, the Quick 30 cycl |
| Bluetooth | No |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Category Group | White Goods |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/LGEF4X1009NWK_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 59cm |
| Key Feature 3 | LG ThinQ app Compatible |
| Key Feature 2 | 6 Motion Direct Drive |
| Key Feature 1 | Steam Technology |
| Shipping Depth | 66.6 cm |
| Shipping Weight | 61.8 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Child Lock | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Water Supply | cold |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Depth | 59 cm |
| product datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/LGEF4X1009NWK_productdata |
| Energy Rating Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/LGEF4X1009NWK_energyrating |
| Energy Rating | A |
| Spin Speed (RPM) | 1400 Spin |
| Load Size (Kg) | 9kg |
Ellesmere





