Liebherr FDI1624 60cm Undercounter Freezer - White
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£435.00
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 2 Years
- Important InformationAutomatic (consumer keeps receipt)
- ColourWhite
- Defrost TypeLow Frost
- Energy RatingD
- Net Freezer Capacity107 L
- Weight37 kg
- Width60 cm
- Height85 cm
- Depth60.7 cm
- Installation TypeUnder Counter
- FeaturesSmartFrost, FrostProtect, SuperFrost
- Number of Freezer Drawers4
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4016803110439
Make life easier than an undercounter freezer from Liebherr. With a generous 107L capacity split over four drawers, you’ll have no problem organising your frozen goods. Thanks to VarioSpace, you can remove drawers and glass shelves to accommodate larger items. SmartFrost technology freezes food faster and reduces ice build-up, so you spend less time defrosting your appliance. The automatic SuperFrost function means you can reduce the temperature to -32°C to freeze food quickly, preserving vitamins and minerals. Plus, the FDI1624 can be stored in an outbuilding or garage as FrostProtect technology it will work in temperatures as low as -15°C.
Key Features
SmartFrost
FrostProtect
SuperFrost
Product Dimensions (H x W x D)
85cm x 60cm x 60.7cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Key Features
SmartFrost
FrostProtect
SuperFrost
Product Dimensions (H x W x D)
85cm x 60cm x 60.7cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Design Elements
| Colour | White |
| Colour Group | White |
Installation Guide
| Installation Type | Under Counter |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
Load & Capacity
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7.5 kg |
| Net Freezer Capacity | 107 L |
Efficiency & Standard
| Climate Class | SN/T |
| Energy Efficiency Class | D |
| Noise Level | 36 dB |
Product Type
| Product Category Group | White Goods |
White Goods Features
| Defrost Type | Manual |
| Door Alarm | Yes |
| Fast Freeze | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Reversible Doors | Yes |
| Thermostat Available | Yes |
Dimensions & Weight
| Depth | 60.7 cm |
| Height | 85 cm |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Weight | 39.7 kg |
| Shipping Width | 61.7 cm |
| Weight | 37 kg |
| Width | 60 cm |
General
| Additional Information | VarioSpace Freezer Drawers |
| Features | SmartFrostFrostProtectSuperFrost |
| Product Type | Undercounter Freezer |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee + 1 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Manufacturer | Liebherr |
|---|---|
| GTIN | 4016803110439 |
| Colour | White |
| Model Number | FDI1624 |
| Product Weight (kg) | 37.000000 |
| Door Alarm | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Width | 60 cm |
| Weight | 37 kg |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7.5 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee + 1 year warrantyconsumer to keep receipt |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 107 L |
| Features | SmartFrost, FrostProtect, SuperFrost |
| Installation Type | Under Counter |
| Height | 85 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 36 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Type | Undercounter Freezer |
| Product Category Group | White Goods |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SoC_PSTI_FMA_2024_V01" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60.7cm |
| Key Feature 3 | SuperFrost |
| Key Feature 2 | FrostProtect |
| Key Feature 1 | SmartFrost |
| Shipping Depth | 71.1 cm |
| Shipping Weight | 39.7 kg |
| Shipping Height | 91.1 cm |
| Shipping Width | 61.7 cm |
| Thermostat Available | Yes |
| Depth | 60.7 cm |
| product datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/LBHFDI1624_productdata |
| Energy Rating Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/LBHFDI1624_energyrating |
| Energy Rating | D |
| Defrost Type | Low Frost |
Ellesmere





