Miele HX1DUO Cordless Handstick Vacuum Cleaner - Sunset Yellow
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£389.00
Available from 13th May 2026
- Warranty 2 Years
- ColourSunset Yellow
- Cable Length1.8 m
- Pet Hair CleaningNo
- Weight3.15 kg
- Width26 cm
- Height125 cm
- Depth26 cm
- FeaturesIntelligent electrobrush, SpeedLock, 55 minutes runtime
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4002516714699
The Miele HX1DUO vacuum cleaner gives you plenty of freedom whilst still offering outstanding performance. Light, compact and perfect for grab-and-go cleaning, this cordless stick will leave your floors spotless in no time. Thanks to SpeedLock, you can change between a stick and a handheld quickly and efficiently. The intelligent electrobrush has automatic power adjustment, so you can glide between different floor types with ease. With up to 55 minutes of runtime, you’ll have enough power for whole home cleaning. Plus, with 99.99% filtration and coming in a sunset yellow design, this model is as powerful as a conventional Miele vacuum cleaner.
Key Features
Intelligent electrobrush
SpeedLock
55 minutes runtime
Product Dimensions (H x W x D)
125cm x 26cm x 26cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Key Features
Intelligent electrobrush
SpeedLock
55 minutes runtime
Product Dimensions (H x W x D)
125cm x 26cm x 26cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Brown Goods & SDA Features
| Cyclonic Technology | Yes |
| Dust Capacity | 0.3 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Filter Type | ComfortClean |
| Floor Type | All floor types |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 55 min |
| Pet Hair Cleaning | No |
Design Elements
| Colour | Sunset Yellow |
| Colour Group | Yellow |
Dimensions & Weight
| Cable Length | 1.8 m |
| Depth | 26 cm |
| Height | 125 cm |
| Shipping Depth | 29 cm |
| Shipping Height | 19.2 cm |
| Shipping Weight | 6.17 kg |
| Shipping Width | 76 cm |
| Weight | 3.15 kg |
| Width | 26 cm |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| Cordless | Yes |
| Wi-Fi | No |
Accessories
| Accessories | wall mount, charging cable, battery, floorhead, dusting brush, upholstery nozzle, crevice nozzle |
| Package Contents | Duoflex vacuum, wall mount, charging cable, battery, floorhead, dusting brush, upholstery nozzle, crevice nozzle |
General
| Features | Intelligent electrobrush SpeedLock 55 minutes runtime |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
Efficiency & Standard
| Noise Level | 79 dB |
Programmes & Functions
| Number of Power Levels | 2 |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Years Guarantee |
| Manufacturer | Miele |
|---|---|
| GTIN | 4002516714699 |
| Colour | Sunset Yellow |
| Model Number | HX1DUO |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Accessories | wall mount, charging cable, battery, floorhead, dusting brush, upholstery nozzle, crevice nozzle |
| Cordless | Yes |
| Width | 26 cm |
| Filter Type | ComfortClean |
| Floor Type | All floor types |
| Weight | 3.15 kg |
| Dust Collection | Bagless |
| Dust Capacity | 0.3 L |
| Features | Intelligent electrobrush, SpeedLock, 55 minutes runtime |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Cable Length | 1.8 m |
| Height | 125 cm |
| Maximum Battery Run Time | 55 min |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5 Hours |
| Noise Level | 79 dB |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Colour | Sunset Yellow |
| Colour Group | Yellow |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Product Category Group | SDA |
| Product Dimensions | 125cm x 26cm x 26cm |
| Key Feature 3 | 55 minutes runtime |
| Key Feature 2 | SpeedLock |
| Key Feature 1 | Intelligent electrobrush |
| Shipping Depth | 29 cm |
| Shipping Weight | 6.17 kg |
| Shipping Height | 19.2 cm |
| Shipping Width | 76 cm |
| Package Contents | Duoflex vacuum, wall mount, charging cable, battery, floorhead, dusting brush, upholstery nozzle, crevice nozzle |
| Number of Power Levels | 2 |
| Depth | 26 cm |
Ellesmere




