Montpellier MDWBID4553 Slimline 45cm Integrated Dishwasher
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£299.00
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 2 Years
- ColourStainless Steel
- Energy RatingD
- Place Settings10
- Weight31 kg
- Width44.8 cm
- Height82 cm
- Depth55 cm
- Installation TypeIntegrated
- Number of Programmes5
- FeaturesIntegrated , Slimline , 10 Place Settings , 5 Programmes , 3 Temperatures
- Noise Level49 dB
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5060617985072
The Montpellier MDWBID4553 Slimline 45cm Integrated Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will seamlessly blend into your kitchen decor. With a width of just 45cm, this dishwasher is perfect for smaller spaces while still offering ample room for your dishes.
Key features of the Montpellier MDWBID4553 include:
- Energy efficient with an A++ energy rating
- Offers 10 place settings, perfect for smaller households
- Quick wash function for when you're short on time
- Adjustable top basket to accommodate larger items
- Quiet operation at just 49dB
- Intensive wash cycle for heavily soiled dishes
| Manufacturer | Montpellier |
|---|---|
| GTIN | 5060617985072 |
| Colour | Stainless Steel |
| Model Number | MDWBID4553 |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Control Type | Push button |
| Delay Timer | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Width | 44.8 cm |
| Weight | 31 kg |
| Half Load Supported | Yes |
| Warranty Information | *to register your appliance please call montpellier customer service team on 0808 1961 388 or register at https://www.registernowonline.co.uk/montpellier |
| Features | Integrated , Slimline , 10 Place Settings , 5 Programmes , 3 Temperatures |
| Number of Programmes | 5 |
| Installation Type | Integrated |
| Noise Level | 49 dB |
| Height | 82 cm |
| Key Feature 5 | 3 Temperatures |
| Key Feature 4 | 5 Programmes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Product Range | Integrated Slimline Dishwashers |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | MDA |
| Product Dimensions | 82cm x 44.8cm x 55cm |
| Key Feature 3 | 10 Place Settings |
| Programmes | The programmes include Prewash, Quick 30 minutes 40°c, Eco, Super 50 minutes 65°c (Quick Clean) & Intensive 65° |
| Key Feature 2 | Slimline |
| Key Feature 1 | Integrated |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Shipping Weight | 32.5 kg |
| Shipping Height | 85.1 cm |
| Shipping Width | 49.4 cm |
| Water Consumption | 11 L |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Place Settings | 10 |
| Depth | 55 cm |
| Energy Rating | D |
Ellesmere





