Neff KI7961SE0 193.5x54 XL NoFrost bottom freezer, XXL FreshSafe veg drawer, LED light, Digital temp
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£1,045.00
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 5 Years
- ColourWhite
- Defrost TypeAuto Defrost
- Energy RatingE
- Net Total Capacity290 L
- Net Freezer Capacity75 L
- Net Fridge Capacity215 L
- Weight55.1 kg
- Width54.1 cm
- Height193.5 cm
- Depth54.8 cm
- Installation TypeBuilt In
- FeaturesNoFrost technology, Adjustable glass shelves, Extra Space
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4242004271888
The Neff KI7961SE0 Built-In Fridge Freezer combines advanced cooling performance with seamless kitchen integration. Designed to sit neatly behind a cabinet door, this appliance provides dependable food storage while maintaining a clean fitted kitchen design.
The spacious refrigerator section includes flexible shelving and practical door storage, making it easy to organise fresh groceries and drinks.
The freezer compartment provides convenient drawers for frozen food while ensuring consistent cooling performance.
Key Features
- Integrated fridge freezer design
- Flexible fridge shelving for fresh groceries
- Freezer drawers for frozen food storage
- Reliable Neff refrigeration technology
- LED interior lighting
- Designed for modern fitted kitchens
The Neff KI7961SE0 fridge freezer delivers dependable cooling and practical storage. Available from Barlows Electrical with expert advice and local delivery across Whitchurch, Ellesmere and surrounding areas.
The spacious refrigerator section includes flexible shelving and practical door storage, making it easy to organise fresh groceries and drinks.
The freezer compartment provides convenient drawers for frozen food while ensuring consistent cooling performance.
Key Features
- Integrated fridge freezer design
- Flexible fridge shelving for fresh groceries
- Freezer drawers for frozen food storage
- Reliable Neff refrigeration technology
- LED interior lighting
- Designed for modern fitted kitchens
The Neff KI7961SE0 fridge freezer delivers dependable cooling and practical storage. Available from Barlows Electrical with expert advice and local delivery across Whitchurch, Ellesmere and surrounding areas.
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| GTIN | 4242004271888 |
| Colour | White |
| Model Number | KI7961SE0 |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Climate Class | SN/ST |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Width | 54.1 cm |
| Weight | 55.1 kg |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7.5 kg |
| Warranty Information | registration required*the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date at https://www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Net Fridge Capacity | 215 L |
| Net Freezer Capacity | 75 L |
| Net Total Capacity | 290 L |
| Features | NoFrost technology, Adjustable glass shelves, Extra Space |
| Installation Type | Built In |
| Height | 193.5 cm |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Interior Light Type | LED |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 34 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Additional Information | 3x Egg tray, 1x Ice cube tray, Eco Air Flow, Super Cooling: automatic deactivation, Adjustable glass shelves, Height adjustable feet, Twin LED electronic control panel, Optical and acoustical alarm, |
| Product Range | Integrated Fridge Freezers |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Product Category Group | MDA |
| Product Dimensions | 193.5cm x 54.1cm x 54.8cm |
| Key Feature 3 | Extra Space |
| Key Feature 2 | Adjustable glass shelves |
| Key Feature 1 | NoFrost technology |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Depth | 54.8 cm |
| Energy Rating | E |
| Defrost Type | Auto Defrost |
Ellesmere





