Neff U1ACE5HN0B N 50, Built-In Double Oven, Stainless Steel
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£949.00
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 2 Years
- ColourBlack with steel Trim
- Energy RatingA
- Weight53.8 kg
- Depth55 cm
- FeaturesCircoTherm technology, EcoClean Direct, Telescopic shelf runners
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242004234043
Neff U1ACE5HN0B N 50, Built-In Double Oven, Stainless Steel
Featuring a total capacity of 105L and lots of useful functions, this NEFF double oven makes cooking, roasting, and baking more enjoyable. CircoTherm technology keeps the heat moving throughout the cavity, so you can use every level and still get even cooking results. EcoClean Direct catalytic liners break down fat and grease, so all you need to do it wipe it away. Plus, thanks to the telescopic runners, any food inside the U1ACE5HN0B will slide out completely so you won’t need to reach inside.v
Featuring a total capacity of 105L and lots of useful functions, this NEFF double oven makes cooking, roasting, and baking more enjoyable. CircoTherm technology keeps the heat moving throughout the cavity, so you can use every level and still get even cooking results. EcoClean Direct catalytic liners break down fat and grease, so all you need to do it wipe it away. Plus, thanks to the telescopic runners, any food inside the U1ACE5HN0B will slide out completely so you won’t need to reach inside.v
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| GTIN | 4242004234043 |
| Colour | Black with steel trim |
| Model Number | U1ACE5HN0B |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Display Type | LCD |
| Control Type | Rotary Knob |
| Door Material | Glass |
| Weight | 53.8 kg |
| Height (cm) | 88.8 cm |
| Features | CircoTherm technology, EcoClean Direct, Telescopic shelf runners |
| Interior Light Type | Halogen |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Type | Double Built In Oven |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Dimensions | 88.8cm x 59.4cm x 55cm |
| Key Feature 3 | Telescopic shelf runners |
| Key Feature 2 | EcoClean Direct |
| Key Feature 1 | CircoTherm technology |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Weight | 56.4 kg |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Shelves | 3 |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Double |
| Depth | 55 cm |
| Energy Rating | A |
Ellesmere





