Ninja FB151UKGY Frostvault 50Qt/47L Hard Cooler With Dry Zone - Slate Grey Slate Grey
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£229.99
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 1 Year
- ColourSlate Grey
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN0622356299961
Say goodbye to warm drinks and squashed snacks with the FrostVault hard cooler from Ninja. With a capacity of 47L, you can store up to 45 cans when packed with ice. Thanks to FrostVault technology, cold transfers into the DryZone drawer to keep food cool, dry, and separate at fridge temperatures under 4.5°C. Perfect for your next adventure, the FB151UKGY in slate grey keeps ice for up to six days – ideal for camping trips, picnics, BBQs and more. The highly durable cool box is made with heavy-duty construction, has double moulded carry handles, and a premium latch for easy opening and closing – you can even use it as a seat.
Key Features
47L capacity
Keeps ice for up to 6 days
Fridge temperature dry storage
Product Dimensions (H x W x D)
47.7cm x 43.36cm x 81.79cm
Key Features
47L capacity
Keeps ice for up to 6 days
Fridge temperature dry storage
Product Dimensions (H x W x D)
47.7cm x 43.36cm x 81.79cm
White Goods Features
| Bottle Storage Capacity | 50 |
| Can Storage Capacity | 80 |
| Handle Type | Heavy Duty Construction Handle |
| Lock | Yes |
Load & Capacity
| Net Total Capacity | 47 L |
General
| Additional Information | Easily grab your favourite items from the Dry Zone drawer without digging through ice or opening the lid. Heavy-duty construction, carry handles, premium latch & lockable lid Doubles up as a seat |
| Features | 47L capacity Keeps ice for up to 6 days Fridge temperature dry storage |
| Product Type | Cooler |
Dimensions & Weight
| Depth | 81.79 cm |
| Height | 47.7 cm |
| Shipping Depth | 44.4 cm |
| Shipping Height | 49.2 cm |
| Shipping Weight | 14.51 kg |
| Shipping Width | 84.81 cm |
| Weight | 13.16 kg |
| Width | 43.36 cm |
Design Elements
| Colour | Slate Grey |
| Colour Group | Grey |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee (Subject to Registration) |
Key Features
- 47L capacity
- Keeps ice for up to 6 days
- Fridge temperature dry storage
Product Dimensions (H x W x D)
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 0622356299961 |
| Colour | Slate Grey |
| Model Number | FB151UKGY |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
Ellesmere




