Ninja OO101UK Ninja Woodfire Electric Outdoor Oven - Terracotta/Steel
14%OFF
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
Now
£299.99
Was
£349.99
Save
£50.00
In Stock, Available for Delivery
- Warranty 1 Year
- Important Information2-year guarantee (upon registration with Ninja, UK & ROI only)
- ColourTerracotta Body
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN0622356272872
14%OFF
Reinvent cooking outdoors with Ninja’s OO101UK Woodfire outdoor oven. Powered by electricity and with eight cooking functions, you’ll enjoy a world of flavours, textures, and cuisines at the touch of a button. Choose from Pizza, Max Roast, Bake, Smoker, Dehydrate, and more with a temperature range of 40 - 370°C. You even have complete control over the temperature, to get the results you want every time. Thanks to Woodfire technology, you can add an authentic smoky flavour to anything you make, at any temperature –simply add a scoop of the pellets, no flame required. This model comes with everything you need to get started including a Pizza Stone, Heat Tray, and Roast Rack.
Key Features
8 cooking functions
Woodfire technology
Complete temperature control
Product Dimensions (H x W x D)
40cm x 61.4cm x 53.5cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Design Elements
| Colour | Terracotta Body/Steel Door |
| Colour Group | Brown |
| Interior Material | Cast Iron |
| Material | Combination of plastic, metal and stainless |
Brown Goods & SDA Features
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Cooking Surface | 900cm² |
| Isolated Handle | Yes |
| Non-stick Plates | Yes |
| Number of Settings | 8 |
| Portions | 10 |
| Power Indicator | Yes |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Removable Plates | Yes |
| Timer | Yes |
Technical Details
| Controls | Buttons/Dial |
Programmes & Functions
| Functions | Pizza, Max Roast, Gourmet Roast, Top Heat, Bake, Smoker, Dehydrate, Keep Warm |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
Safety Features
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Automatic Shut Off | Yes |
Dimensions & Weight
| Depth | 53.5 cm |
| Height | 40 cm |
| Internal Depth | 30 cm |
| Internal Width | 30 cm |
| Shipping Depth | 53.5 cm |
| Shipping Height | 48.5 cm |
| Shipping Weight | 21 kg |
| Shipping Width | 61.4 cm |
| Weight | 21 kg |
| Width | 61.4 cm |
General
| Additional Information | Outdoor Electric High-Heat Roaster Oven, Artisan Pizza Oven & BBQ Smoker Woodfire Technology: Burns natural wood pellets for authentic smoky flavours370°C high-heat roasting for brick-oven inspired flavour & textureNo-turn pizzas in under 3 minutes*: Artisan, Thin, New York, Deep Pan, Calzone & Custom (*Not including pre-heat time, cooked at 370°C.)Feed a crowd: fits a whole 3kg chicken & vegetables, a 5kg beef joint, or 2 racks of ribsComplete temperature control from from 40°C-370°CElectric power: no charcoal, gas or flamesWeather resistant for year-round outdoor use2x Woodfire Pellet Starter Packs (Robust Blend & All-Purpose Blend)Plate Size 30cm x 30cm |
| Features | 8 cooking functionsWoodfire technologyComplete temperature control |
| Product Type | Woodfire Electric Outdoor Oven |
Accessories
| Package Contents | 1x Grill Plate1x Pizza stone1x Pro bake tray1x roast rack1 x Pellet Scoop1x Main unitNinja Woodfire Pellets (Robust + All-Purpose Sample Bags) |
Efficiency & Standard
| Power | 2400 W |
Display
| Display Screen Type | LCD |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | 2-year guarantee (upon registration with Ninja, UK & ROI only) Retain receipt and register product within 28 days of purchase. Register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 0622356272872 |
| Colour | Terracotta Body |
| Model Number | OO101UK |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
Ellesmere




