Ninja PC201UK 9-in-1 Pressure and Rice Cooker Grey
12%OFF
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
Now
£149.99
Was
£169.99
Save
£20.00
Available from 26th May 2026
- Warranty 1 Year
- Capacity: 6 L
- Weight: 6.5 kg
- Width: 37.8 cm
- Height: 31.4 cm
- Depth: 37 cm
- Features: 9 Cook Modes ? Offers versatile meal options, 70% Faster Pressure Cooking ? Saves valuable time, PFAS-Free Ceramic Pot ? Ensures safe easy cleaning, Feeds 6 People ? Perfect for family-sized meals
- Manufacturer Guarantee: 1 year
- EAN: 0622356331531
12%OFF
Ninja PC201UK 9-in-1 Pressure and Rice Cooker Grey
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 0622356331531 |
| Model Number | PC201UK |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Display Screen Type | LCD |
| Controls | Buttons/Dial |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Cool Wall Exterior | Yes |
| Width | 37.8 cm |
| Weight | 6.5 kg |
| Functions | 8 cooking functions: 1. Pressure, 2. Simmer, 3. Rice, 4. Pasta, 5. Slow Cook, 6. Sear/Saute, 7. Steam 8.Yogurt 9. Keep Warm |
| Warranty Information | registration requiredretain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.ninjakitchen.co.uk/register guarantee or scan the qr code in your instruction booklet. |
| Features | 9 Cook Modes ? Offers versatile meal options, 70% Faster Pressure Cooking ? Saves valuable time, PFAS-Free Ceramic Pot ? Ensures safe easy cleaning, Feeds 6 People ? Perfect for family-sized meals |
| Capacity | 6 L |
| Height | 31.4 cm |
| Key Feature 4 | Feeds 6 People ? Perfect for family-sized meals |
| Removable Basket | Yes |
| Product Range | Multi Cookers |
| Colour | Grey/Black |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Type | Pressure Cooker |
| Product Category Group | SDA |
| Product Dimensions | 31.4cm x 37.8cm x 37cm |
| Key Feature 3 | PFAS-Free Ceramic Pot ? Ensures safe easy cleaning |
| Key Feature 2 | 70% Faster Pressure Cooking ? Saves valuable time |
| Key Feature 1 | 9 Cook Modes ? Offers versatile meal options |
| Shipping Depth | 40 cm |
| Shipping Weight | 9.1 kg |
| Shipping Height | 37.5 cm |
| Shipping Width | 40 cm |
| Timer | Yes |
| Non-stick basket | Yes |
| Number of Settings | 9 |
| Package Contents | Pressure Lid, Glass Lid , Reversible Stainless Steel Rack , Cooking Pot, PC201 Base |
| Depth | 37 cm |
Ellesmere




