Ninja SP101UK Foodi SP101UK 10L 8-in-1 Flip Mini Oven Silver/Black Black
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£219.99
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 1 Year
- Important InformationAutomatic (consumer keeps receipt)
- ColourBlack
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN0622356240390
Make life easy in the kitchen with the Ninja Foodi SP101UK. Cook family favourites including pizza and fries or toast up to six slices of bread in this compact worktop oven. With eight cooking functions in one, dinner times will be a breeze.
Technology & Functions
Purposefully designed for tray bake meals, the SP101UK can create delicious dishes in no time. From tender salmon and crispy potatoes to cheese topped nachos and toasted sandwiches, cook everything you like in one handy appliance.
With eight cooking functions, the Ninja Foodi is more than an oven. Programmes include:
- Air Fry
- Roast
- Bake
- Grill
- Dehydrate
- Toast
- Bagel
- Keep Warm
Thanks to Ninja technology, the SP101UK can cook up to 50% faster than fan ovens – you can create quick and easy delicious meals in as little as 20 minutes. Using little to no oil, this mini oven offers perfectly cooked foods up to 75% less fat than traditional frying methods.
What’s more, this model features Digital Crisp Control technology. Six infrared heating elements produce a wide temperature range, while variable airflow circulates hot air around your food at different speeds. The result is food perfectly cooked on the inside and deliciously crispy on the outside.
Ninja Design
The Ninja SP101UK comes with a range of accessories to help you get going. These include:
- Baking Tray
- Air Fry Basket
- Wire Rack
Use the digital display to select your preferred programme and the included timer will let you know when your food’s ready. All the parts are dishwasher safe and there’s a removeable crumb tray and accessible back panel to make cleaning up simple.
When the oven is not is use, you can flip it onto its side - it’s great for easy storage or those who don’t have much counter space. Plus, the anti-slip feet will stop any unnecessary accidents.
Key Features
2400 Watt, 10 Litre Capacity
8 Cooking Functions
Digital Crisp Control Technology
Product Dimensions (H x W x D)
19.5cm x 51cm x 37cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Dimensions & Weight
| Depth | 37 cm |
| Height | 19.5 cm |
| Weight | 8.5 kg |
| Width | 51 cm |
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
Programmes & Functions
| Keep Warm Function | No |
| Start Delay Option | No |
General
| Features | 2400 Watt, 10 Litre Capacity 8 Cooking Functions Digital Crisp Control Technology |
White Goods Features
| Interior Light | No |
Safety Features
| Anti-Slip Feet | No |
| Automatic Shut Off | No |
Connectivity
| Bluetooth | No |
| Smart Connect | No |
| Wi-Fi | No |
Brown Goods & SDA Features
| Defrost Function | No |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Years Guarantee |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 0622356240390 |
| Colour | Black |
| Model Number | SP101UK |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
Ellesmere




