Samsung NV7B41307AS/U4 59.5cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£559.00
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 5 Years
- Oven AccessoriesTray, Wire insert
- Weight36.2 kg
- Width59.5 cm
- Height59.6 cm
- Depth57 cm
- FeaturesPyrolytic cleaning, Smart Things cooking, 76L capacity
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806094422498
The Samsung NV7B41307AS/U4 Single Electric Oven is a sleek and modern addition to any kitchen. With a spacious interior capacity, this oven is perfect for cooking multiple dishes at once. The oven features a variety of cooking modes and settings to ensure your food is cooked to perfection every time.
Key Features:
- Large interior capacity for cooking multiple dishes
- Various cooking modes and settings for versatile cooking options
- Sleek and modern design adds style to any kitchen
- Easy-to-use controls for effortless operation
- Even cooking with convection technology
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806094422498 |
| Model Number | NV7B41307AS/U4 |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Width | 59.5 cm |
| Weight | 36.2 kg |
| Warranty Information | 5 Year Warranty is only applicable after redemption the promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Oven Accessories | Tray, Wire insert |
| Features | Pyrolytic cleaning, Smart Things cooking, 76L capacity |
| Height | 59.6 cm |
| Product Range | Single Ovens |
| Product Type | Oven |
| Product Category Group | White Goods |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMSUNG_PSTI_SOC_OVEN_2022_240116" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 59.6cm x 59.5cm x 57cm |
| Key Feature 3 | 76L capacity |
| Key Feature 2 | Smart Things cooking |
| Key Feature 1 | Pyrolytic Cleaning |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Weight | 40.8 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Width | 69.4 cm |
| Net Main Oven Capacity | 76 L |
| Number of Ovens | Single |
| Depth | 57 cm |
Ellesmere




