Samsung NV7B44205AS/U4 59.5cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£545.00
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 5 Years
- Oven Accessories2 x Trays, Wire insert
- Weight36.4 kg
- Width59.5 cm
- Height59.6 cm
- Depth57 cm
- FeaturesDual Cook cooking, Catalytic cleaning, SmartThings cooking
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806094336894
The Samsung NV7B44205AS/U4 Single Electric Oven is a sleek and modern appliance that will elevate your cooking experience. With a spacious interior and advanced features, this oven is perfect for any kitchen.
Key features include:
- Large capacity interior for cooking multiple dishes at once
- Advanced convection technology for even cooking and baking
- Easy-to-use digital controls for precise temperature settings
- Self-cleaning function for easy maintenance
- Sleek stainless steel design that will complement any kitchen decor
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806094336894 |
| Model Number | NV7B44205AS/U4 |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Width | 59.5 cm |
| Weight | 36.4 kg |
| Warranty Information | 5 Year Warranty is only applicable after redemption the promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Oven Accessories | 2 x Trays, Wire insert |
| Features | Dual Cook cooking, Catalytic cleaning, SmartThings cooking |
| Height | 59.6 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Product Range | Single Ovens |
| Product Type | Oven |
| Product Category Group | White Goods |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMSUNG_PSTI_SOC_OVEN_2022_240116" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 59.6cm x 59.5cm x 57cm |
| Key Feature 3 | SmartThings cooking |
| Key Feature 2 | Catalytic cleaning |
| Key Feature 1 | Dual Cook cooking |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Weight | 42.3 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Width | 69.4 cm |
| Net Main Oven Capacity | 76 L |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Number of Ovens | Single |
| Depth | 57 cm |
Ellesmere




