Samsung WD80TA046BE/EU Washer Dryer - 8kg/5kg
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£549.99
Approximate Delivery 3-5 Days
- Warranty 5 Years
- Energy RatingE
- Spin Speed (RPM)1400
- Quick WashYes
- Weight66 kg
- Width60 cm
- Height85 cm
- Depth68 cm
- Installation TypeFreestanding
- Featuresecobubble technology - Saves energy without sacrificing results, Bubble Soak - Effortlessly tackles tough stains, Hygiene Steam - Reduces allergens in clothing, Digital Inverter Technology - Offers quiet and durable performance
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806090609619
The Samsung WD80TA046BE/EU Washer Dryer is a versatile and efficient appliance that combines the functions of a washing machine and a dryer in one convenient unit. With a large capacity of 8kg for washing and 5kg for drying, this washer dryer is perfect for medium-sized households.
- 8kg washing capacity and 5kg drying capacity
- EcoBubble technology for powerful cleaning with less energy
- Air Wash technology to refresh clothes without washing
- Hygiene Steam function to remove bacteria and allergens
- Digital Inverter Motor for quiet and long-lasting performance
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806090609619 |
| Model Number | WD80TA046BE/EU |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Built-in Display | Yes |
| Width | 60 cm |
| Quick Wash | Yes |
| Weight | 66 kg |
| Warranty Information | registration required*register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Features | ecobubble technology - Saves energy without sacrificing results, Bubble Soak - Effortlessly tackles tough stains, Hygiene Steam - Reduces allergens in clothing, Digital Inverter Technology - Offers quiet and durable performance |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 85 cm |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Key Feature 4 | Digital Inverter Technology - Offers quiet and durable performance |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Product Type | Washer Dryer |
| Product Category Group | MDA |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 68cm |
| Key Feature 3 | Hygiene Steam - Reduces allergens in clothing |
| Key Feature 2 | Bubble Soak - Effortlessly tackles tough stains |
| Key Feature 1 | ecobubble technology - Saves energy without sacrificing results |
| Shipping Depth | 69.7 cm |
| Shipping Weight | 68 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 66.6 cm |
| Child Lock | Yes |
| Water Consumption | 48 L |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 48 L |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Depth | 68 cm |
| Energy Rating | E |
| Spin Speed (RPM) | 1400 |
Ellesmere





