Samsung WW10FG5U34ABEU 10kg 1400 Spin Washing Machine
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£479.99
Available from 12th June 2026
- Warranty 5 Years
- Colour: Black
- Energy Rating: A
- Spin Speed (RPM): 1400
- Quick Wash: Yes
- Weight: 68 kg
- Width: 60 cm
- Height: 85 cm
- Depth: 57.5 cm
- Installation Type: Freestanding
- Features: 10kg Capacity ? Handles large laundry loads easily, 1400 rpm Spin Speed ? Reduces drying time effectively, Black Finish ? Adds modern style to any laundry space, User-Friendly Controls ? Simplify your washing routine
- Manufacturer Guarantee: 5 years
- EAN: 8806097804673
Samsung WW10FG5U34ABEU 10kg 1400 Spin Washing Machine
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097804673 |
| Colour | Black |
| Model Number | WW10FG5U34ABEU |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Smart App Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Width | 60 cm |
| Quick Wash | Yes |
| Weight | 68 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Features | 10kg Capacity ? Handles large laundry loads easily, 1400 rpm Spin Speed ? Reduces drying time effectively, Black Finish ? Adds modern style to any laundry space, User-Friendly Controls ? Simplify your washing routine |
| Installation Type | Freestanding |
| Height | 85 cm |
| Key Feature 4 | User-Friendly Controls ? Simplify your washing routine |
| Quick Wash Time | 39 min |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Category Group | MDA |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 57.5cm |
| Key Feature 3 | Black Finish ? Adds modern style to any laundry space |
| Key Feature 2 | 1400 rpm Spin Speed ? Reduces drying time effectively |
| Key Feature 1 | 10kg Capacity ? Handles large laundry loads easily |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Weight | 68 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Depth | 57.5 cm |
| Energy Rating | A |
| Spin Speed (RPM) | 1400 |
Ellesmere





