Samsung QE55LS03FAUXXU 55" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£1,049.00
Available from 7th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
- Warranty 1 Year
- Energy RatingG
- Screen Size55 in
- BluetoothYes
- Number of HDMI Ports4.0
- Wi-FiYes
- Weight16.9 kg
- Width123.79 cm
- Height70.88 cm
- Depth2.49 cm
- FeaturesGlare-free Matte Display, One Connect Box, Display photos just like a picture frame
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806097166917
The Samsung QE55LS03FAUXXU 55" 4K The Frame QLED Smart TV is a stunning addition to any living room or entertainment space. With its innovative Art Mode feature, this TV transforms into a beautiful piece of artwork when not in use, seamlessly blending into your home decor.
Key features of the Samsung QE55LS03FAUXXU include:
- 55" 4K QLED display for crisp, clear picture quality
- Art Mode allows the TV to display artwork or photos when not in use
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
- Built-in voice assistant for hands-free control
- One Connect Box for easy cable management
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097166917 |
| Model Number | QE55LS03FAUXXU |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Depth with Stand | 22.78 cm |
| Width | 123.79 cm |
| Weight | 16.9 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Features | Glare-free Matte Display, One Connect Box, Display photos just like a picture frame |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Height | 70.88 cm |
| Height with Stand | 74.34 cm |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| USB | Yes |
| Speakers | 2.0.2CH |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Maximum Resolution | 4K |
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| RMS Output Power | 40w |
| Screen Technology | QLED |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMQE55LS03FAUXXU_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 70.88cm x 123.79cm x 2.49cm |
| Key Feature 3 | Display photos just like a picture frame |
| Number of USB Ports | 3.0 |
| HDMI | Yes |
| Key Feature 2 | One Connect Box |
| Key Feature 1 | Glare-free Matte Display |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Shipping Depth | 18.5 cm |
| Shipping Weight | 27.2 kg |
| Shipping Height | 84.6 cm |
| Shipping Width | 140.5 cm |
| Width with Stand | 74.34 cm |
| USB Recording | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Depth | 2.49 cm |
| Energy Rating | G |
| Screen Size | 55 in |
Ellesmere





