Samsung QE77S95FATXXU 77" OLED Smart AI TV
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£3,599.00
Available from 7th May 2026
Select Screen Size
55"
65"
77"
- Warranty 1 Year
- Energy RatingF
- Screen Size77 in
- BluetoothYes
- Number of HDMI Ports4.0
- Wi-FiYes
- Weight28.2 kg
- Width171.66 cm
- Height98.41 cm
- Depth1.12 cm
- FeaturesOLED Glare Free technology, One Connect Box, Infinity Oe Design
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806097090120
The Samsung QE77S95FATXXU 77" OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and advanced features for an immersive viewing experience.
Key Features:
- 77" OLED display for vibrant colors and deep blacks
- Smart TV capabilities allow you to stream your favorite content from apps like Netflix, Hulu, and more
- Built-in AI technology for voice control and personalized recommendations
- 4K resolution for crystal-clear images
- High dynamic range (HDR) support for enhanced contrast and brightness
- Sleek design with minimal bezels for a modern look
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097090120 |
| Model Number | QE77S95FATXXU |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Depth with Stand | 28.64 cm |
| Width | 171.66 cm |
| Weight | 28.2 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Features | OLED Glare Free technology, One Connect Box, Infinity Oe Design |
| Vesa Mount Size | 400 x 400 |
| Height | 98.41 cm |
| Height with Stand | 104.81 cm |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| USB | Yes |
| Speakers | 4.2.2Ch |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | OLED |
| Maximum Resolution | 4K |
| Product Range | 75 to 79 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Colour | Graphite Black |
| Colour Group | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| RMS Output Power | 70w |
| Screen Technology | OLED |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMQE77S95FATXXU_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 98.41cm x 171.66cm x 1.12cm |
| Key Feature 3 | Infinity Oe Design |
| Number of USB Ports | 4.0 |
| HDMI | Yes |
| Key Feature 2 | One Connect Box |
| Key Feature 1 | OLED Glare Free technology |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Shipping Depth | 18.5 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Height | 115.3 cm |
| Shipping Width | 189.3 cm |
| Width with Stand | 171.66 cm |
| USB Recording | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Depth | 1.12 cm |
| Energy Rating | F |
| Screen Size | 77 in |
Ellesmere





