Samsung QE85QN73FATXXU 85" 4K Neo QLED HDR Smart TV
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£1,999.00
Approximate Delivery 3-5 Days
Select Screen Size
55"
65"
75"
85"
- Warranty 1 Year
- Energy RatingE
- Screen Size85 in
- BluetoothYes
- Number of HDMI Ports4.0
- Wi-FiYes
- Weight40.7 kg
- Width190.17 cm
- Height108.65 cm
- Depth2.69 cm
- Features4K AI Upscaling, AI Sound Pro, Quantum Mini LEDs
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806095973852
The Samsung QE85QN73FATXXU 85" 4K Neo QLED HDR Smart TV offers a stunning viewing experience with its advanced technology and sleek design.
Key features include:
- 85" 4K Neo QLED display for vibrant colors and sharp detail
- Quantum HDR for enhanced contrast and brightness
- Smart TV functionality with built-in voice assistant and streaming apps
- Ambient Mode+ for blending the TV into your living space when not in use
- Motion Xcelerator Turbo+ for smooth and clear motion during fast-paced scenes
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095973852 |
| Model Number | QE85QN73FATXXU |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Depth with Stand | 36.65 cm |
| Width | 190.17 cm |
| Weight | 40.7 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Features | 4K AI Upscaling, AI Sound Pro, Quantum Mini LEDs |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Height | 108.65 cm |
| Height with Stand | 114.42 cm |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Smart TV | Yes |
| USB | Yes |
| Speakers | 2Ch |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Maximum Resolution | 4K |
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| RMS Output Power | 20w |
| Screen Technology | QLED |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMQE85QN73FATXXU_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 108.65cm x 190.17cm x 2.69cm |
| Key Feature 3 | Quantum Mini LEDs |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Key Feature 2 | AI Sound Pro |
| Key Feature 1 | 4K AI Upscaling |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Shipping Depth | 17.1 cm |
| Shipping Weight | 53.9 kg |
| Shipping Height | 120 cm |
| Shipping Width | 205.9 cm |
| Width with Stand | 190.17 cm |
| USB Recording | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Depth | 2.69 cm |
| Energy Rating | E |
| Screen Size | 85 in |
Ellesmere





