Samsung QE85QN90FATXXU 85" 4K Neo QLED 4K Glare Free Smart TV
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£3,299.00
Available from 7th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
75"
85"
98"
- Warranty 1 Year
- Energy RatingE
- Screen Size85 in
- BluetoothYes
- Number of HDMI Ports4.0
- Wi-FiYes
- Weight43.5 kg
- Width189.22 cm
- Height108.19 cm
- Depth2.79 cm
- FeaturesNQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806095995175
The Samsung QE85QN90FATXXU 85" 4K Neo QLED Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and advanced smart features. With its Neo QLED technology, this TV delivers unparalleled brightness, contrast, and color accuracy for a truly immersive viewing experience.
Key features of the Samsung QE85QN90FATXXU include:
- 85" 4K display with Neo QLED technology for vibrant and lifelike visuals
- Glare-free screen for optimal viewing in any lighting conditions
- Smart TV capabilities with built-in apps like Netflix, Amazon Prime Video, and more
- Built-in voice assistant for hands-free control of the TV and connected devices
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095995175 |
| Model Number | QE85QN90FATXXU |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Depth with Stand | 32.13 cm |
| Width | 189.22 cm |
| Weight | 43.5 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Features | NQ4 AI Gen3 Processor , Quantum Mini LEDs, Motion Xcelerator 144Hz |
| Vesa Mount Size | 600 x 400 |
| Height | 108.19 cm |
| Height with Stand | 114.3 cm |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Smart TV | Yes |
| USB | Yes |
| Speakers | 4.2.2Ch |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Maximum Resolution | 4K |
| Product Range | 80 inch plus QLED 4K UHD Televisions |
| Colour | Titan Black |
| Colour Group | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| RMS Output Power | 60W |
| Screen Technology | QLED |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMQE85QN90FATXXU_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 108.19cm x 189.22cm x 2.79cm |
| Key Feature 3 | Motion Xcelerator 144Hz |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Key Feature 2 | Quantum Mini LEDs |
| Key Feature 1 | NQ4 AI Gen3 Processor |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Shipping Depth | 23 cm |
| Shipping Weight | 63.3 kg |
| Shipping Height | 124.5 cm |
| Shipping Width | 214.1 cm |
| Width with Stand | 189.22 cm |
| USB Recording | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Depth | 2.79 cm |
| Energy Rating | E |
| Screen Size | 85 in |
Ellesmere





