Samsung WMN8000SXTXC Wall Mount - Black
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£229.00
Available from 7th May 2026
- Warranty 1 Year
- ColourBlack
- Weight4.9 kg
- Width76.4 cm
- Height58 cm
- Depth10 cm
- FeaturesCompatible with Samsung TVs 76"+, Display your TV pride of place, Clean & premium look
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806090506741
Give your television pride of place with Samsung’s WMN8000SXT. The Wall Mount keeps your TV fixed flush to the wall, for a more modern look that seamlessly fits your viewing space. This model is designed for use with selected TVs from 76” up to and including 98”. There are advantages to having a wall-mounted TV, most notably to save space. Fixing a slim TV set to a wall in your home removes the demand for floor space and is less intrusive in your living area.
Key Features
Compatible with Samsung TVs 76"+
Display your TV pride of place
Clean & premium look
Product Dimensions (H x W x D)
58cm x 76.4cm x 10cm
General
| Additional Information | VESA standard: size: 60 x 40cm Compatible with selected 76"+ (including 98") Samsung TVs (Lifestyle and OLED products not compatibleDistance from Wall: 28 - 100 Number of holes on wall: 16 |
| Features | Compatible with Samsung TVs 76"+Display your TV pride of placeClean & premium look |
| Product Type | TV Wall Mount |
Dimensions & Weight
| Depth | 10 cm |
| Height | 58 cm |
| Shipping Depth | 40 cm |
| Shipping Height | 10 cm |
| Shipping Weight | 7.5 kg |
| Shipping Width | 40 cm |
| Weight | 4.9 kg |
| Width | 76.4 cm |
Design Elements
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
Product Type
| Product Category Group | CE |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | N/A |
Installation Guide
| Load or Load Range | 100kg |
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806090506741 |
| Colour | Black |
| Model Number | WMN8000SXTXC |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Width | 76.4 cm |
| Weight | 4.9 kg |
| Features | Compatible with Samsung TVs 76"+, Display your TV pride of place, Clean & premium look |
| Height | 58 cm |
| Additional Information | VESA standard: size: 60 x 40cm, Compatible with selected 76"+ (including 98") Samsung TVs (Lifestyle and OLED products not compatible, Distance from Wall: 28 - 100, Number of holes on wall: 16 |
| Product Range | Wall Brackets |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Type | TV Wall Mount |
| Product Category Group | CE |
| Product Dimensions | 58cm x 76.4cm x 10cm |
| Key Feature 3 | Clean & premium look |
| Key Feature 2 | Display your TV pride of place |
| Key Feature 1 | Compatible with Samsung TVs 76"+ |
| Shipping Depth | 40 cm |
| Shipping Weight | 7.5 kg |
| Shipping Height | 10 cm |
| Shipping Width | 40 cm |
| Depth | 10 cm |
Ellesmere




