Blomberg LWI284420 8kg 1400 Spin Integrated Washing Machine White
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£499.99
Available from 7th May 2026
- Warranty 3 Years
- Important InformationCustomers must register the guarantee within 90 days via https://www.blomberguk.com/support/register
- ColourWhite
- Energy RatingA
- Load Size (Kg)8kg
- Spin Speed (RPM)1400 Spin
- Quick WashYes
- Width60 cm
- Height82 cm
- Depth55 cm
- Installation TypeBuilt In
- Number of Programmes15
- FeaturesOptima Inverter Motor, Fast Full Load program, Steam Refresh
- Manufacturer Guarantee3 years
- EAN8690842677502
As an integrated washing machine with an 8kg capacity and 1400 spin speed, the Blomberg LWI284420 will make your laundry routine a breeze. Exclusive to Euronics, you won’t be able to buy this appliance anywhere else. Thanks to the Optima Inverter motor, you’ll enjoy a reliable, more energy-efficient, and quieter machine, making it perfect for homes with children. When time is tight, the Fast Full Load cycle will clean a full load in just 28 minutes. Or, choose the Steam Refresh option to reduce creases and your ironing pile. What’s more, this model is Wi-Fi-connected, so you can control your machine from your smartphone.
Key Features
Optima Inverter Motor
Fast Full Load program
Steam Refresh
Product Dimensions (H x W x D)
82cm x 60cm x 55cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Water
General
| Features | Optima Inverter Motor Fast Full Load program Steam Refresh |
| Product Type | Washing Machine |
Installation Guide
| Installation Type | Built In |
| Water Supply | Cold |
Dimensions & Weight
| Depth | 55 cm |
| Door Opening Angle | 150˚ |
| Height | 82 cm |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Width | 60 cm |
Product Type
| Product Category Group | White Goods |
Programmes & Functions
| Add Laundry Feature | Yes |
| Control Type | Dial |
| No. of Programmes | 15 |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Delay Timer | Yes |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Guarantee must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance - Download certificate |
White Goods Features
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Height Adjustment | Yes |
| Quick Wash Option | Yes |
| Spin Performance Class | B |
Load & Capacity
| Load Capacity | 8 kg |
Efficiency & Standard
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Annual Water Usage | 47 L |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Energy Efficiency Class | A |
| Noise Level - Spinning | 68 dB |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Spin Speed | 1400 |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
Design Elements
| Colour Group | Not applicable (Built In) |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Out of Balance Protection | Yes |
Display
| Display Screen Type | LED |
Connectivity
| Smart Connect | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| GTIN | 8690842677502 |
| Colour | White |
| Model Number | LWI284420 |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Display Screen Type | LED |
| Control Type | Dial |
| Door Opening Angle | 150° |
| Delay Timer | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Steam Function | Yes |
| Spin Performance Class | B |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Start Delay Option | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Width | 60 cm |
| Quick Wash | Yes |
| Features | Optima Inverter Motor, Fast Full Load program, Steam Refresh |
| Number of Programmes | 15 |
| Installation Type | Built In |
| Height | 82 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Noise Level - Spinning | 68 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| Product Range | Integrated Washing Machines |
| Product Type | Washing Machine |
| Product Category Group | White Goods |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BBGLWI284420_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 82cm x 60cm x 55cm |
| Key Feature 3 | Steam Refresh |
| Key Feature 2 | Fast Full Load program |
| Key Feature 1 | Optima Inverter Motor |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Child Lock | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
| Water Supply | cold |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Depth | 55 cm |
| product datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BBGLWI284420_productdata |
| Energy Rating Label | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BBGLWI284420_energyrating |
| Energy Rating | A |
| Spin Speed (RPM) | 1400 Spin |
| Load Size (Kg) | 8kg |
Ellesmere





