Bosch BCHF220GB 2in1 Stick-Handheld. 20V lithium Ion Battery with 44 minutes of run time. Detachable
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£189.99
Available from 7th May 2026
- Warranty 2 Years
- Important InformationAutomatic (consumer keeps receipt)
- ColourBlack
- Pet Hair CleaningYes
- Weight2.6 kg
- Width26.5 cm
- Height116 cm
- Depth16.5 cm
- Features2-in-1 functionality, HighPower AllFloor brush, Slim design
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN4242005275748
No cable, no compromises with this cordless vacuum cleaner from Bosch. As the BCH220GB is a 2-in-1 model, you can switch from a handstick to a handheld easily for whole home cleaning – and even in the car. The motorised AllFloor HighPower brush rotated around 5000 times per minute, for exceptional results on all floor types. Thanks to the 44-minute run time, you’ll have enough power to get through the whole house. And, when it does need a top-up, it takes just five hours to recharge. Featuring a slim black design, this versatile cleaner helps tackle all tasks on all levels and even under furniture.
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| GTIN | 4242005275748 |
| Colour | Black |
| Model Number | BCHF220GB |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Width | 26.5 cm |
| Floor Type | Carpet, Hard Floors |
| Weight | 2.6 kg |
| Dust Capacity | 0.4 L |
| Warranty Information | warranty must be registered at https://www.bosch-home.co.uk/register-your-appliance |
| Features | 2-in-1 functionality, HighPower AllFloor brush, Slim design |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Height | 116 cm |
| Maximum Battery Run Time | 44 min |
| Maximum Battery Recharge Time | 4 -5 hours |
| Noise Level | 81 dB |
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Product Category Group | SDA |
| Product Dimensions | 116cm x 26.5cm x 16.5cm |
| Key Feature 3 | Slim design |
| Key Feature 2 | HighPower AllFloor brush |
| Key Feature 1 | 2-in-1 functionality |
| Shipping Depth | 26.5 cm |
| Shipping Weight | 3.3 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Width | 36 cm |
| Number of Power Levels | 2 |
| Depth | 16.5 cm |
Ellesmere




