Dyson V11ADVANCED-24 Vacuum Cleaner - Nickel/Purple
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
£429.99
Available from 7th May 2026
- Warranty 2 Years
- Important InformationRegistration, https://www.dyson.co.uk/register
- ColourNickel/Purple
- Hose Length655 m
- Pet Hair CleaningYes
- Weight2.98 kg
- Width25 cm
- Height126 cm
- Depth26.6 cm
- FeaturesUp to 60 minutes run time, Automatically de-tangles hair, LCD display
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN5025155096086
Powerful, intelligent, and versatile, the V11ADVANCED24 is Dyson’s most powerful V11 cordless vacuum cleaner. Engineered for homes with pets, this model comes with an extra cleaner head and four additional tools for deeper cleaning in the home and car. Enjoy up to 60 minutes of run time thanks to the advanced seven-cell battery – so you can get more done in one go. The MotorBar cleaner head features de-tangling technology, automatically lifting strands from the brush bar as you clean. With cordless versatility, cleaning all floor types, mattresses, soft furnishings, and stairs is a breeze. What’s more, the LCD screen displays real-time information including power mode, filter maintenance, and blockage alerts.
Key Features
Up to 60 minutes run time
Automatically de-tangles hair
LCD display
Product Dimensions (H x W x D)
126cm x 25cm x 26.6cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Key Features
Up to 60 minutes run time
Automatically de-tangles hair
LCD display
Product Dimensions (H x W x D)
126cm x 25cm x 26.6cm
The item will need the following connection(s)
Electric
Brown Goods & SDA Features
| Cyclonic Technology | Yes |
| Dust Capacity | 0.76 L |
| Filter Type | F1977 - 99.99% up to 0.3 microns |
| Floor Type | All floor types |
| Hose Length | 655 m |
| Maximum Battery Recharge Time | 4.5 Hours |
| Maximum Battery Run Time | 60 min |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
General
| Features | Up to 60 minutes run time Automatically de-tangles hair LCD display |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
Dimensions & Weight
| Depth | 26.6 cm |
| Height | 126 cm |
| Shipping Depth | 99 cm |
| Shipping Height | 15.4 cm |
| Shipping Weight | 5.2 kg |
| Shipping Width | 27.1 cm |
| Weight | 2.98 kg |
| Width | 25 cm |
Design Elements
| Colour | Nickel/Purple |
| Colour Group | Multi-coloured |
Product Type
| Product Category Group | SDA |
Programmes & Functions
| Number of Power Levels | 3 |
Additional Information
| Warranty/Guarantee | 2 Years Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Registration, https://www.dyson.co.uk/register |
Accessories
| Accessories | Combination Tool, Cervice Tool, Wall Dok, charger |
| Manufacturer | Dyson |
|---|---|
| GTIN | 5025155096086 |
| Colour | Nickel/Purple |
| Model Number | V11ADVANCED-24 |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Accessories | Combination Tool, Cervice Tool, Wall Dok, charger |
| Width | 25 cm |
| Filter Type | F1977 - 99.99% up to 0.3 microns |
| Floor Type | All floor types |
| Weight | 2.98 kg |
| Dust Capacity | 0.76 L |
| Features | Up to 60 minutes run time, Automatically de-tangles hair, LCD display |
| Hose Length | 655 m |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Height | 126 cm |
| Maximum Battery Run Time | 60 min |
| Maximum Battery Recharge Time | 4.5 Hours |
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Colour | Nickel/Purple |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Type | Vacuum Cleaner |
| Product Category Group | SDA |
| Product Dimensions | 126cm x 25cm x 26.6cm |
| Key Feature 3 | LCD display |
| Key Feature 2 | Automatically de-tangles hair |
| Key Feature 1 | Up to 60 minutes run time |
| Shipping Depth | 99 cm |
| Shipping Weight | 5.2 kg |
| Shipping Height | 15.4 cm |
| Shipping Width | 27.1 cm |
| Number of Power Levels | 3 |
| Depth | 26.6 cm |
Ellesmere




