Samsung QE65QN900FTXXU 65" 8K Neo QLED Glare Free TV with 8K AI Upscaling & Dolby Atmos?
Comparing Prices?
We aim to price match any product against any other retailer, online or in store. We also aim to match discount codes.
Now
£1,800.00
Was
£1,999.00
Save
£199.00
Approximate Delivery 3-5 Days
Select Screen Size
65"
85"
- Warranty 1 Year
- Energy RatingG
- Screen Size65 in
- BluetoothYes
- Number of HDMI Ports4.0
- Wi-FiYes
- Weight25.5 kg
- Width145.53 cm
- Height83.03 cm
- Depth3.78 cm
- FeaturesNQ8 AI Gen2 Processor, Quantum Matrix Technology Pro, Dolby Atmos
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806097097556
Experience stunning visuals with the Samsung QE65QN900FTXXU 65" 8K Neo QLED TV. This TV features a glare-free screen and 8K AI upscaling technology, providing incredibly sharp and detailed images. With Dolby Atmos support, you'll enjoy immersive sound that brings your favorite movies and TV shows to life.
- 65" 8K Neo QLED display for crystal-clear visuals
- Glare-free screen for comfortable viewing in any lighting conditions
- 8K AI upscaling technology enhances lower resolution content
- Dolby Atmos support for immersive, theater-quality sound
- Sleek design that complements any living space
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097097556 |
| Model Number | QE65QN900FTXXU |
| Product Weight (kg) | 0.000000 |
| Depth with Stand | 25.68 cm |
| Width | 145.53 cm |
| Weight | 25.5 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Number of HDMI Ports | 4.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Features | NQ8 AI Gen2 Processor, Quantum Matrix Technology Pro, Dolby Atmos |
| Vesa Mount Size | 400 x 300 |
| Height | 83.03 cm |
| Height with Stand | 86.74 cm |
| Enhanced Refresh Rate | 165Hz |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Smart Connect | Yes |
| USB | Yes |
| Speakers | 4.2.2Ch |
| Digital Tuner | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | QLED |
| Maximum Resolution | 8K |
| Product Range | 65 to 74 inch QLED 8K Televisions |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| RMS Output Power | 70w |
| Screen Technology | Neo QLED |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMQE65QN900FTXXU_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 83.03cm x 145.53cm x 3.78cm |
| Key Feature 3 | Dolby Atmos |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Key Feature 2 | Quantum Matrix Technology Pro |
| Key Feature 1 | NQ8 AI Gen2 Processor |
| Standard Refresh Rate | 100Hz |
| Shipping Depth | 16.4 cm |
| Shipping Weight | 33 kg |
| Shipping Height | 93.3 cm |
| Shipping Width | 160 cm |
| Width with Stand | 145.53 cm |
| USB Recording | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Depth | 3.78 cm |
| Energy Rating | G |
| Screen Size | 65 in |
Ellesmere





